Bp Wiesław Szlachetka przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji ćwierćwiecza działalności Centrum Pomocowego im. św. siostry Faustyny w Rumi.
Wspólna modlitwa zgromadziła społeczność centrum - podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domu Dziennego Pobytu oraz pracowników, reprezentujących różne specjalizacje medyczne, techniczne, a także administracyjne. Obecni byli również przedstawiciele władz lokalnych oraz przyjaciele placówki.
Gości przywitał ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. - Jubileusz jest zawsze ważną chwilą, tym bardziej, kiedy mówimy o 25 latach. Ten czas to ogromne bogactwo działań Centrum Pomocowego im. św. siostry Faustyny. To bardzo ważne miejsce spotykań człowieka z człowiekiem - mówił.
W homilii bp Szlachetka nawiązał do dzisiejszej Ewangelii według św. Łukasza. - Obserwujemy dwie postawy - Marty, która w trakcie wizyty Jezusa zatroszczyła się o przygotowanie posiłku oraz jej siostry Marii, która usiadła u stóp Chrystusa, by słuchać Jego nauki. Potocznie zwykliśmy rozumieć, że Maria w swojej postawie jest lepsza od Marty. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że Jezus mówi, iż Maria "obrała najlepszą cząstkę". Pojawia się więc pytanie: co jest drugą częścią, by wybór był kompletny? Jest nią to, co wybrała Marta, a więc służba. Bo o całości postawy ucznia Chrystusa stanowi właśnie słuchanie słowa Bożego oraz służba bliźniemu - realizowana w takiej kolejności - podkreślił hierarcha.
- W tej placówce Caritas, która obchodzi swój jubileusz właśnie tak jest, że słowo Boże wytycza kierunek służby, adresowany do tych naszych bliźnich, którzy potrzebują pomocy. Dziękujmy Bogu za wszystkich, którzy łączą w sobie postawę Marii i Marty, bo z tych postaw rodzą się wspaniałe dzieła miłosierdzia, które przywracają nadzieję, uzdalniają do twórczego działania, a przy tym dają wielką radość - zaznaczył biskup.
Po Mszy św. odbyła się część artystyczna oraz poczęstunek dla gości.
Ośrodek Caritas w Rumi - Centrum Pomocowe im. św. siostry Faustyny - w ramach, którego działają Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Dom Dziennego Pobytu funkcjonuje od 24 października 1996 roku. Może pochwalić się wieloma sukcesami w dziedzinie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. W zakresie dokonań uczestników pracujących pod czujnym okiem instruktorów, można wymienić: udziały w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, organizowanie wystaw artystycznych, branie udziału w przeglądach teatralnych, tworzenie programów integracyjnych.
Sztuka stała się ulubioną formą terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, wystawy są nie tylko prezentacją przejawów czystej sztuki, ale również dokumentacją osiąganych postępów. Możliwości podopiecznych są coraz większe, bo dzięki terapii postępuje rozwój duchowy, intelektualny i fizyczny.
Warsztaty Terapii Zajęciowej są pomyślane jako etap przejściowy w drodze do osiągnięcia umiejętności zawodowych. W poszczególnych pracowniach uczestnicy nabywają umiejętności przydatne w codziennym życiu, takie jak przygotowywanie posiłku, zachowanie przy stole, estetyka, samodzielne dokonywanie zakupów, załatwianie formalności urzędowych, sprzątanie, samoobsługa w zakresie czynności higienicznych i innych związanych ze specjalnością pracowni. Codzienna działalność rehabilitacyjna wzbogacona jest o spotkania z socjoterapeutą, a zajęcia można traktować jako formę pomocy psychologicznej adresowanej do młodzieży.