Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wyruszamy do serca Kościoła

W poniedziałek 11 października biskupi gdańscy rozpoczną w Watykanie wizytę ad limina apostolorum. Oprócz pielgrzymki do grobów św.św. Piotra i Pawła odbędą spotkanie z papieżem Franciszkiem, odwiedzą dykasterie Kurii Rzymskiej oraz będą celebrować Eucharystię w czterech bazylikach większych.

Wizyta ad limina apostolorum, czyli dosłownie "do progów apostołów", zgodnie z prawem kanonicznym, odbywa się co 5 lat. Poprzednia wizyta polskich biskupów w Watykanie trwała od 1 do 8 lutego 2014 roku. Ze względu na pandemię spotkania ad limina zostały zawieszone. Teraz polscy biskupi odwiedzają Stolicę Apostolską w 4 grupach. W drugiej znalazły się metropolie gdańska, wrocławska, poznańska i szczecińska.

Wyjazd do Watykanu poprzedzony jest przygotowaniem specjalnego dokumentu. - Formularz wizytacyjny obejmuje w zasadzie wszystkie dziedziny życia diecezji, począwszy od spraw administracyjnych, przez sprawy materialne, porusza kwestie związane z duszpasterstwem. W to wpisuje się cały obszar posługi parafii czy też duszpasterstw specjalistycznych - środowiskowych. Do tego należy cały obszar grup, ruchów i stowarzyszeń życia apostolskiego. Opisywany jest zatem cały ogromny obszar działalności diecezji, liczba zaangażowanych osób oraz charyzmaty, które te grupy urzeczywistniają - zaznacza bp Zbigniew Zieliński.

W wizycie ad limina, która odbyła się w 2014 r., uczestniczył bp Wiesław Szlachetka. - Byłem wtedy dwa tygodnie po święceniach biskupich, więc wszystko było dla mnie nowe. Szczególnie wspominam spotkanie z papieżem Franciszkiem w Sali Klementyńskiej, rozmowy z przedstawicielami kongregacji oraz Mszę św. w bazylice św. Pawła za Murami, gdzie nasza archidiecezja była odpowiedzialna za celebrację i liturgię - wspomina bp Szlachetka.

Z jakimi oczekiwaniami wyruszają biskupi na wizytę ad limina? - Rzym bardzo kocham - to piękne miasto. Stolicę Apostolską znam bardzo dobrze, więc cieszę się z możliwości spotkań z poszczególnymi dykasteriami. Czasami jesteśmy tak zdominowani wieloma rzeczami, że potrzeba nam szerszego spojrzenia na różne sprawy. Po to, by uświadomić sobie, że problemy są wszędzie, czasem trudne, czasem mniej. Ale jest też piękna rzeczywistość Kościoła, który wzrasta, rozwija się, cieszy powołaniami, świętością. Kościoła, który Duch Święty wspiera, ożywia, animuje. Bo ten Kościół jest żywą obecnością Jezusa Chrystusa na ziemi - mówi abp Wojda.


Więcej o wizycie ad limina w 40. numerze "Gości Gdańskiego" na 10 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama