Nowy numer 42/2021 Archiwum

Sukces filmu o gdyńskich pielgrzymach

Kilka dni temu film dokumentalny "Homo Peregrinus" otrzymał główną nagrodę w kategorii religia na 7. Festiwalu Filmowym "VIVA" w Bośni i Hercegowinie. Został również uznany za drugi najlepszy film na Festiwalu "Złoty Samorodek" w Złotoryi, a na festiwalu "Maksymiliany" we Wrocławiu zdobył nagrodę publiczności.

Spośród 1775 nadesłanych filmów dokumentalnych ze 131 krajów świata na tegoroczną 7. edycję FF "VIVA" w Sarajewie jury nagrodziło 10 propozycji. Laureatem w kategorii religia został film Andrzeja Święcha "Homo Peregrinus", będący próbą zrozumienia i przedstawienia fenomenu pieszego pielgrzymowania.

- Byłem ciekawy ludzi, którzy chodzą na Jasną Górę. Zastanawiałem się, jak oni mogą iść przez całą Polskę. Czy w ogóle jest to możliwe? Starałem się zgłębić temat, dużo czytając i śledząc relacje w internecie. W końcu postanowiłem sam wyruszyć na szlak. Z Gdyni, bo jestem gdynianinem zakochanym w swoim mieście - mówi Andrzej.

Zdjęcia do filmu powstawały podczas pielgrzymek w roku 2018 i 2019. - Interesowali mnie ludzie, którzy pielgrzymują, i ci, którzy przyjmują pielgrzymów na posiłek czy nocleg. Wtapiałem się w to środowisko i chłonąłem wszystko, co działo się wokół. Działałem instynktownie - podbiegałem z kamerą i rejestrowałem to, co czułem, że niesie jakąś wartość, emocje. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że podczas nagrywania robiłem trochę więcej kilometrów. Gdy pielgrzymka szła, musiałem podbiec do przodu, żeby coś uchwycić, a później goniłem grupę. I tak każdego dnia. Było to dosyć wymagające. Dzisiaj nie wiem, jak to się wszystko udało - zaznacza reżyser.

Jako najciekawsze momenty podczas pielgrzymki Andrzej wskazuje te, gdy dochodziło do międzyludzkiej pomocy. - Szalenie podobały mi się chwile, w których pielgrzymi potrzebowali strawy czy dachu nad głową i otrzymywali wsparcie od mieszkańców mijanych miejscowości. Wtedy można było dostrzec Pana Boga w działaniu drugiego człowieka. Podobnie gospodarze w pielgrzymach upatrywali nadzieję, że zabiorą ich intencje do Matki Bożej na Jasnej Górze. Ta obopólna symbioza była najpiękniejsza - podkreśla A. Święch.

Film "Homo Peregrinus" trwa 24 minuty. Aktualnie jest w obiegu festiwalowym. Kilka dni temu został również uznany jako drugi najlepszy film na Festiwalu "Złoty Samorodek" w Złotoryi. Na festiwalu "Maksymiliany" we Wrocławiu otrzymał nagrodę publiczności. Został też zaprezentowany w Opolu w ramach festiwalu filmowego "Opolskie Lamy" oraz w Jeleniej Górze na międzynarodowym festiwalu "ZOOM - Zbliżenia". Trzeba wspomnieć również o niedawnej projekcji na festiwalu we Włoszech w Trydencie, na Religion Today Film Festival. Na jesień planowana jest także kolejna emisja filmu w stacji TVP Dokument.


Więcej o filmie "Homo Peregrinus" w 41. numerze "Gościa Gdańskiego" na 17 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama