W parafii pw. św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze, która jest najdalej wysuniętą na północ w Polsce, powstał pomnik Dziecka Utraconego.
Pomysł i pragnienie takiego pomnika zrodziły się z inicjatywy matek, które utraciły swoje pociechy w wyniku poronienia lub choroby dziecka. Poświęcenie pomnika miało miejsce na cmentarzu parafialnym w Tupadłach. Poprzedziła je modlitwa, której przewodniczył o. Tomasz Klin SJ, proboszcz parafii.
- Ten pomnik powstał z pragnienia wielu serc, które utraciły swoje potomstwo. Tym pomnikiem - z wielką godnością i szacunkiem - oddajemy hołd oraz pamięć utraconym dzieciom - podkreślił proboszcz.
Pomnik wykonany został przez pracownię artystyczną profesora Tomasza Sobisza. Przedstawia postać Maryi, Matki Bożej, która w geście matczynej miłości przygarnia do siebie gromadkę tulących się do Niej dzieci i okrywa je swoim płaszczem.
W zamyśle pomysłodawców, pomnik ma być swoistym miejscem refleksji i pamięci, widocznym znakiem tęsknoty rodziców za utraconym, często niepoznanym, nie utulonym dzieckiem, a także wyrazem szacunku dla godności życia ludzkiego od samego momentu poczęcia. Ma również uwrażliwiać ludzkie serca na dar przyjęcia każdego życia.
Ma być także miejscem modlitwy dla rodziców, rodzeństwa i dziadków - dla całych osieroconych rodzin.