W gdańskiej hali widowiskowo-sportowej AWFiS świętowano 19 października 40-lecie Drogi Neokatechumenalnej w archidiecezji gdańskiej. Jubileusz był okazją do wyśpiewania dziękczynnego "Te Deum" oraz podzielenia się świadectwami życia we wspólnocie.
W modlitewnym spotkaniu wziął udział abp Tadeusz Wojda. - Jezus za każdego z nas oddał swoje życie po to, byśmy z tego życia korzystali i nieustannie się nim napełniali. A napełniać się życiem Jezusa znaczy zacząć myśleć jak Jezus, patrzeć jak Jezus, pomagać jak Jezus, mówić jak Jezus, rozumieć wolę Bożą jak Jezus. Wtedy możemy dostrzec, że słowa: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię" są skierowane do każdego z nas. Kiedy jesteśmy świadomi otrzymanego daru, chcemy się nim dzielić z innymi - mówił metropolita gdański.
- Nie trzeba bać się wezwania Jezusa. Ono może być czasami trudne, na pierwszy rzut oka może nas przerażać. To spojrzenie w przyszłość może być zaciemnione. Dzieje się tak, bo patrzymy czasami zbyt po ludzku na to, co Bóg nam proponuje. Dlatego trzeba pozwolić Duchowi Świętemu, aby to On otworzył przed nami perspektywy i wlał nadzieję w nasze serca, byśmy potrafili Bogu do końca zaufać. A kiedy zaufamy Bogu, to odpowiedź na Jego wezwanie staje się prostsza - dodał abp Wojda.
Janusz i Maryla Stryjeccy (na zdjęciu) oraz śp. ks. Zbigniew Czerwiński byli pierwszymi katechistami w Gdańsku.Droga Neokatechumenalna rozpoczęła się w Polsce w 1975 r. w Lublinie. Pierwsze katechezy w Gdańsku odbyły się w 1981 roku. - Zaprosił nas śp. o. Tadeusz Pawlicki SJ, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu. Przyjechaliśmy ze śp. ks. Zbigniewem Czerwińskim. Było trudno, gdyż był to czas strajków. Mimo to odbyła się pierwsza konwiwencja i powstały dwie 50-osobowe wspólnoty - wspominał Janusz Stryjecki.
- To Sobór Watykański II wyraził życzenie w konstytucji o liturgii, by przywrócić wielostopniowy katechumenat dorosłych. Święty Paweł VI, papież, na audiencji generalnej w 1974 r. powiedział do wspólnot: "Apostołujecie już tym samym, że jesteście, przez autentyczne odkrywanie wartości chrześcijańskich. Nazywacie to formą pochrzcielną, która będzie mogła odnowić w dzisiejszych wspólnotach chrześcijańskich te znaki dojrzałości, które w Kościele pierwotnym osiągano w okresie przygotowania do chrztu". A św. Jan Paweł II w czasie licznych spotkań ze wspólnotami podkreślał: "To, co czynił katechumenat w Kościele pierwotnym, to czynią dziś wspólnoty neokatechumenalne". Papież Franciszek na spotkaniu w 2015 r. powiedział do rodzin posłanych na misje: "Otrzymaliście siłę, by pozostawić wszystko i wyruszyć do ziem dalekich, dzięki drodze inicjacji chrześcijańskiej przeżywanej w małych wspólnotach, w których odkryliście ogromne bogactwo waszego chrztu. To jest Droga Neokatechumenalna" - zaznaczył J. Stryjecki.