Nowy numer 3/2022 Archiwum

Warzenko. Rekolekcje dla katechetów

W pierwszy weekend listopada w ośrodku prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Warzenku spotkali się świeccy nauczyciele religii z różnych stron diecezji.

Izabela Kohnke uczy w Przedszkolu Niepublicznym "Promyczek" im. Ojca Pio w Jastarni. - Rekolekcje są dla mnie czasem, kiedy "rewiduję" swoją duchowość. Bo codzienne życie biegnie bardzo szybko. Czasami brakuje nam czasu na zatrzymanie się i porozmawianie z Bogiem. A tutaj możemy wrócić do źródła, "naładować akumulatory" i z tym, co otrzymamy, iść do młodych - mówi katechetka.

- Rekolekcje to zawsze czas przypominania sobie, kim jesteśmy, odnawiania swojej misji, takiego duchowego F5, czyli "odświeżenia" - mówi ks. Krystian Wilczyński, prowadzący.

Głównym tematem spotkania katechetów świeckich były słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście". - Miały one nam przypomnieć, jak ważne są relacje, przyjaźnie, bliskość. Jak istotna jest wymiana doświadczeń - podkreśla kapłan.

Rekolekcji były tak pomyślane, aby w rozkładzie dnia był czas na modlitwę, Mszę św. adorację, spowiedź, a także na liczne rozmowy i odpoczynek. - Nie zabrakło również spotkania synodalnego, żeby poczuć duch tego, co teraz dzieje się w całym Kościele - zaznacza ks. Wilczyński, będący jednocześnie osobą kontaktową synodu w archidiecezji. W sobotni wieczór katechetów odwiedził abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

Natalia Kmiecicka od dwóch lat jest katechetką w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni-Wiczlinie. Na rekolekcje przyjechała po raz pierwszy. - Potrzebujemy umocnienia duchowego i napełnienia się Bożą łaską i pokojem, by móc wyjść z miłością i pokojem do młodzieży, społeczności, drugiego człowieka - mówi katechetka.

- Ważne jest również to, że możemy się spotkać, porozmawiać, pobyć ze sobą. To jest ogromna wartość tego czasu - dodaje N. Kmiecicka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama