Pielgrzymkę ministrantów i lektorów do Gdańskiego Seminarium Duchownego zakończyła Msza św. ustanawiająca ceremoniarzy. To najwyższy stopień w hierarchii służby liturgicznej.
Prawie 250 młodych - dziewcząt i chłopców - uczestniczyło w sobotę 13 listopada w XV Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza. Spotkanie młodych z całej archidiecezji gdańskiej rozpoczęło się w auli im. św. Jana Pawła II. Pielgrzymów powitał abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. - Cieszę się, że was widzę w tak licznej grupie. Jesteście grupą szczególną, wykwalifikowaną. To wy, obok księdza w parafiach, macie okazję przekazywać słowo Boże innym. Służycie też przy ołtarzu, donosząc hostię i wino, które stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Jako ceremoniarze dbacie o to, by Msza św. z waszym udziałem była piękną liturgią. Życzę wam, by dzisiejsze spotkanie było "ubogacającym" czasem, pełnym radości, ducha - mówił abp Wojda.
Następnie słowem i muzyką zabawił zgromadzonych zespół Ministrancka Wytwórnia Muzyczna z Katowic. Swój program goście przeplatali zabawnymi opowieściami z ministranckiego, i nie tylko, życia. Na zakończenie porwali do wspólnego tańca salę.
Później klerycy GSD oprowadzali grupy młodych po seminarium, pokazując swoje miejsce nauki, modlitwy i codziennego życia. Goście z archidiecezji dowiedzieli się, czym była "Syberia", gdzie jest "Olimp" i co przyszli księża robią w "Wersalu". Na zakończenie wędrówki na pielgrzymów czekały w pocysterskich refektarzu drożdżówki i napoje. Ksiądz Piotr Belecki, archidiecezjalny moderator LSO, był bardzo zadowolony z pielgrzymki młodych do Oliwy. - W tym roku jako ksiądz szczególnie czuję, że bycie ministrantem i nasza wspólnota to nie jest sprawa wirtualna. W końcu możemy się spotkać. Jesteśmy tu i teraz realnie, w rzeczywistości pełnej emocji. Były te emocje, pośmialiśmy się, teraz jest czas na modlitwę w adoracji, za chwilę zacznie się Msza św. Czujemy się dobrze w grupie i cieszymy, że to się nie dzieje zdalnie - mówił ks. Belecki.
Zwieńczeniem pielgrzymiego dnia była Msza św. w archikatedrze oliwskiej i uroczystość ustanowienia ceremoniarzy, której przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. On też wygłosił homilię. Przypomniał w niej m.in. o słowach Jezusa dotyczących modlitwy zilustrowanej w przypowieści o natrętnej wdowie. - Nasza modlitwa powinna być stała, nieustanna. Nie powinna pojawiać się tylko wtedy, gdy mamy jakieś potrzeby. Powinno nam zależeć na miłości Boga. Bo jesteśmy wybranymi przez niego. Każdy dzień i każdą noc powinniśmy rozpoczynać modlitwą. Tym samym wszystkie nasze działania będą odbywać się na chwałę Boga - mówił bp Szlachetka.
Kandydatom na ceremoniarzy przypomniał, że są szczególnie wybrani przez Boga. - To służba Jezusowi, Królowi Wszechświata. Jesteście wybrani, by go reprezentować, by służyć mu przy stole eucharystycznym i stole słowa Bożego. Jesteście wybrani, by koordynować liturgię, by była sprawowana godnie, pobożnie. Dziękuję Bogu, że jesteście, wy, ministranci, lektorzy, ceremoniarze i wasi opiekuni. Że uczestniczycie w dziele zbawienia wszystkich. Służycie sprawie najważniejszej. Bądźcie dumni, że służycie takiemu Królowi - dodał.
W trakcie liturgii 43 chłopców i młodych mężczyzn zostało ustanowionych ceremoniarzami. Na znak swojej posługi otrzymali z rąk biskupa krzyże, które zawiesił na ich ramionach.