Nowy numer 48/2022 Archiwum

Wystartowała Przychodnia im. dr Oli

Przy sopockiej centrali Caritas Archidiecezji Gdańskiej działa już Przychodnia im. dr Oli. Poradnia lekarska przeznaczona jest dla osób bezdomnych, będących poza system opieki zdrowotnej.

W sopockiej placówce przygotowane zostało specjalne, wielofunkcyjne pomieszczenie, w którym będą przyjmowani pacjenci. Formuła jest prosta - wystarczy, że osoba potrzebująca lekarskiej konsultacji przyjdzie. Najpierw zaproponowana zostanie jej wizyta w łaźni, a następnie badanie.

Od rana na posterunku są już dr n. med. Aleksandra Modlińska oraz Danuta Babicz, pielęgniarka oddziałowa, które związane są również z Domem Hospicyjnym Caritas im. św. Józefa w Sopocie.

Podkreślają, że kiedy usłyszały o inicjatywie, ich reakcja była natychmiastowa. Włączyły się w nią jako wolontariuszki. - Będziemy pomagać tym, którzy są poza systemem i nie mają szans na wsparcie, w takim wymiarze, w jakim jest im ono potrzebne - mówi A. Modlińska.

Przychodnia im. dr Oli mieści się przy Centrali Caritas (al. Niepodległości 778, Sopot).   Przychodnia im. dr Oli mieści się przy Centrali Caritas (al. Niepodległości 778, Sopot).
Justyna Liptak /Foto Gość

Danuta Babicz dodaje, że przychodnia jest inicjatywą bardzo potrzebną i ważną. - Trzeba pomagać, zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy w tym trudnym okresie epidemiologicznym - podkreśla.

Przychodnia w początkowej fazie będzie przyjmowała pacjentów raz w miesiącu. Zapewnione zostaną m.in. badania ogólne stanu zdrowia, badanie krwi, ciśnienia czy zmiana opatrunków. W przychodni na chwilę obecną przyjmować będą lekarze specjalności ogólnej, ale już jest plan, by zaprosić specjalistów z danych dziedzin, m.in. dermatologów.

Nazwa tego miejsca jest wyrazem uznania dla zasług dr Aleksandry Gabrysiak, która na co dzień była lekarzem-społecznikiem, oddanym swoim pacjentom. W latach 90. ub. w. została zamordowana przez jednego ze swoich podopiecznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama