Nowy numer 3/2022 Archiwum

Niepowtarzalny dar

– Polska jest jedna i jest to nasz wspólny dom, który należy kochać, którego należy bronić i który należy szanować – mówił abp Tadeusz Wojda.

W Narodowe Święto Niepodległości w bazylice Mariackiej w Gdańsku abp Wojda przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny. W homilii metropolita gdański, nawiązując do czytań mszalnych, powiedział, że Święto Niepodległości Polski jest owocem mądrości, która towarzyszyła tym, którzy o tę niepodległość walczyli. – Przez długie 123 lata niewoli narodowej Polacy próbowali na różne sposoby odzyskać niepodległość i czekali, aż nadejdzie dogodny moment. Nigdy nie utracili nadziei. Wiara wyznawana w trudnych latach niewoli narodowej była siłą duchową, która zespalała, dodawała sił, mobilizowała do walki, ale i do modlitwy – podkreślił abp Wojda.

Dodał, że 11 listopada to szczególny dzień wdzięczności Bogu za naszą ojczyznę. – To dziękczynienie jest i powinno być dzisiaj udziałem każdej Polki i każdego Polaka, niezależnie od pochodzenia i stanu społecznego, od przynależności do takiego czy innego ugrupowania politycznego, od wyznawanych poglądów społecznych czy politycznych – zaznaczył metropolita. Wskazał, że w naszej ojczyźnie każdy ma prawo być traktowany z szacunkiem i godnością. – Nie wystarczy tworzyć systemy społeczne, udoskonalać władzę i administrację, trzeba mieć wzgląd na każdego człowieka, zwłaszcza tego, który jest w potrzebie, który jest głodny i spragniony, który jest przybyszem i nagim, który jest chory i w więzieniu. Mamy ich wielu w całej Polsce i przy naszych granicach, zwłaszcza na wschodzie, gdzie gromadzi się coraz więcej uchodźców. Ci ostatni stali się zakładnikami nieuczciwych rozgrywek, towarem w rękach cynicznych handlarzy. Jest to problem, który dotyka nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Dlatego z pomocą Unii Europejskiej i instytucji międzynarodowych oraz z poszanowaniem szlachetnych tradycji polskiej otwartości i tolerancji trzeba szukać właściwych rozwiązań tego rosnącego kryzysu humanitarnego – powiedział hierarcha. – Dzisiejsze świętowanie niech wyzwala w nas pragnienie, aby nasza ojczyzna była zawsze wspólnym dobrem obywateli, każdego i każdej z nas, aby mogła pozostać szczególnym dobrem przyszłych pokoleń, tym niepowtarzalnym darem, który przeniesiemy w przyszłe lata, a nawet wieki. Módlmy się gorliwie, aby wszyscy Polacy wyróżniali się miłością i sprawiedliwością, uczciwością i ofiarnością, szacunkiem dla innych i troską o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna i niepodległa ojczyzna! – zakończył abp Wojda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy