Nowy numer 48/2021 Archiwum

Wkrótce Dzień Otwarty Notariatu

W sobotę 27 listopada w godz. 10-16 kolejny raz notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście".

W ostatnią sobotę listopada notariusze będą służyć wsparciem we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna.

O co można zapytać w czasie dnia otwartego? - Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości. Tymczasem dla wielu spraw, nawet jeśli nie trzeba, zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i zawarcie aktu notarialnego. Mogą to być umowy pożyczki, działu spadku czy testament. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych - mówi notariusz Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON.

Najczęściej zadawane pytania dotyczą szeroko pojętych spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. W ostatnich latach rośnie jednak liczba pytań dotyczących tworzenia i działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, a więc takich, jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też jego odrzucenie.

W tym roku już po raz drugi notariuszom towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością będzie dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi. W tym roku ponad 300 notariuszy z całej Polski będzie odpowiadać na pytania na czacie i w trakcie streamingu na profilu FB Porozmawiaj z Notariuszem. Można też rozmawiać telefonicznie - Gdańsk i okolice: (58) 727 01 00. Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: (22) 102 10 09. Szczegółowe informacje: www.porozmawiajznotariuszem.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama