Nowy numer 3/2022 Archiwum

Konkurs na kaszubską kolędę

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie ogłosiło III Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na bożonarodzeniowy utwór muzyczny w języku kaszubskim. Kompozycje można przesyłać do końca roku, na muzyków czekają nagrody.

To już coroczna tradycja - wejherowskie muzeum zaprasza jesienią zarówno profesjonalnych kompozytorów i muzyków, jak i amatorów do zmierzenia się z tekstami przygotowanymi przez kaszubskich poetów. Tegoroczna edycja konkursu to okazja do przygotowania melodii do wybranego tekstu lub kilku tekstów autorstwa Mireli Fiedorowicz. Przygotowano 6 tekstów kaszubskiej poetki. Są to: "Mëmczënô kolibiónka", "Lëchô stajenka", "Kòlãda, kòlãda", "Jiskrzą sa gwiôzdczi na niebie", "Dlô Cebie, Jezësku" i "Anielsczé skrzidła".

Komisja oceniająca będzie brać pod uwagę wyłącznie utwory oryginalne, nigdzie wcześniej nieprezentowane, niewykonywane publicznie i nienagradzane w innych konkursach, zgłoszone przez ich autorów. Kompozytor może zgłosić maksymalnie 2 utwory. Główna nagroda dla zwycięzcy to 1000 zł. - Nasz konkurs ma charakter ogólnopolski, do rywalizacji zapraszamy twórców muzyki z całego kraju. Żeby ułatwić zadanie, przygotowaliśmy nagrania z tekstami, na których można zapoznać się z kaszubską wymową, akcentowaniem, tak, by przygotować melodię. Prace należy przesyłać do nas w formie kompozycji na głos wraz z akompaniamentem, ale wystarczy opatrzyć linię melodyczną funkcjami harmonicznymi - mówi Weronika Korthals, adiunkt w Dziale Muzyki Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, znana polska wokalistka, śpiewająca także po kaszubsku.

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji nastąpi 22 stycznia 2022 r., podczas III Pomorskiego Przeglądu Kolęd Kaszubskich im. Franciszka Okunia w Lęborku. Laureaci konkursu będą uczestnikami prapremierowych wykonań utworów i wezmą udział w uroczystości wręczenia nagród.


Więcej o konkursie w nr. 47 "Gościa Gdańskiego" na 28 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy