Nowy numer 20/2024 Archiwum

Uwielbiaj Pana na jazzowo

Piotr Jankowski, perkusista i jazzman, wraz z grupą muzyków zaprasza do wychwalania Boga dźwiękiem instrumentów i śpiewem. Spotkania odbywają się w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, a do udziału zaproszeni są wszyscy chrześcijanie i amatorzy takiej muzyki. Najbliższe jazzowe uwielbienie już 5 grudnia o godz. 19.

Spotkania "Jazzuj Panu Cała Ziemio" to projekt, w którym sacrum łączy się z profanum. Jest to uwielbienie Boga - modlitwa połączona z muzyką jazzową i grą na instrumentach. Projekt trwa od ponad 2 lat, angażując coraz większą grupę twórców i słuchaczy. - Jestem muzykiem jazzowym, więc technika improwizowania jest dla mnie naturalna. Uważam, że dla muzyka granie na instrumencie i improwizowanie jest formą modlitwy, rozmowy z Bogiem. Już na początku Biblii, w Księdze Wyjścia, mamy obraz muzykowania i opisy instrumentów. Pan Bóg stworzył muzykę dla ludzi, byśmy także w ten sposób chwalili swojego Stwórcę - mówi P. Jankowski.

Pierwsze spotkania uwielbień jazzowych odbywały się w gdańskiej świątyni ojców franciszkanów. Potem muzycy znaleźli przestrzeń do spotkań w odnowionych wnętrzach klasztoru misjonarzy oblatów w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury. - Bardzo się cieszę, że możemy regularnie współtworzyć to wydarzenie w naszych przestrzeniach. Jest w tym miejsce dla muzyków i dla słuchaczy, którzy mogą się włączyć w uwielbienie. Jest miejsce na śpiew pieśni, grę instrumentów, by oddawać Bogu cześć i chwałę. Jest też duża grupa muzyków chrześcijańskich, więc dzieło ma też wymiar ekumeniczny. Między uczestnikami następuje integracja nie tylko w czasie gry, ale też we wspólnej modlitwie - mówi o. Marcin Szafors OMI, dyrektor OCEiK.

Spotkania uwielbieniowe odbywają się w sali koncertowej centrum. To pozwala na udział sporej grupy muzyków i kilkudziesięciu osób na widowni. Najbliższe wspólne jazzowe uwielbienie odbędzie się 5 grudnia o godz. 19 w gdańskim centrum przy ul. Elżbietańskiej. - Będą pieśni, będzie też hymn "Przybądź, Duchu Święty". Serdecznie zapraszam do wspólnego przeżywania modlitwy w takiej formie. Warunkiem uczestnictwa jest chęć wielbienia Pana, ale też umiejętność znoszenia jazzu - śmieje się P. Jankowski.

Więcej o muzycznej inicjatywie w nr. 48. "Gościa Gdańskiego" na 5 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama