Nowy numer 3/2022 Archiwum

Co znaczy czuwać?

– Adwent, który rozpoczynamy, nie może być czasem biernego oczekiwania, ale czasem naszego zaangażowania – mówił abp Tadeusz Wojda.

Uroczystymi nieszporami w archikatedrze oliwskiej rozpoczęto w archidiecezji Adwent i akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Modlitwie przewodniczył metropolita.

W czasie liturgii została zapalona pierwsza świeca na adwentowym wieńcu. Od lat modlitwa ta rozpoczyna nowy rok liturgiczny, który obecnie będziemy przeżywali pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. – „Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny”. Jest to zachęta do tego, byśmy więcej czasu znaleźli na spotkanie z Chrystusem – w słowie Bożym, w Eucharystii, w drugim człowieku. Trzeba zanurzyć się w modlitwę ciszy, bo tylko wtedy możemy usłyszeć Tego, który do nas przychodzi i do nas mówi – mówił abp Wojda. Dodał, że Jezus przychodzi do nas, by nas oczyścić z naszych grzechów, aby nas umocnić na drogę – dając swoje Ciało i Krew jako pokarm. – Czuwać to znaczy uczyć się tak jak Jezus patrzeć na innych, wsłuchiwać się w nich i wyciągać ku nim ręce w geście błogosławieństwa i dobroci. Czuwać to dostrzegać wszystkich, którzy są wokół nas, także tych, z którymi nie mamy dobrych relacji. Czuwać to też spojrzeć na tych, którzy są w potrzebie, a jest ich wielu. Czuwać to umieć okazać swoje miłosierdzie – wyjaśnił metropolita gdański.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy