8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, przypadła 75. rocznica poświęcenia świątyni pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie.
Początek parafii pw. NSPJ sięga czasów po zakończeniu II wojny światowej. W odbudowującym się z wojennej pożogi Sopocie liczba wiernych znacznie się zwiększyła. Byli oni wcześniej zgromadzeni wokół parafii NMP Gwiazdy Morza. Sytuacja ta stawała się coraz bardziej uciążliwa dla wiernych i duszpasterzy. W związku z tym teren Sopotu został podzielony pomiędzy cztery parafie. W 1945 r. ks. Andrzej Wronka, administrator apostolski diecezji gdańskiej, organizując struktury lokalnego Kościoła, sprowadzał księży diecezjalnych i zakonnych, którzy zastępowali duchownych zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Na zaproszenie odpowiedział szybko o. Bronisław Wilkowski, prowincjał oblatów NMP, który posłał do Gdańska o. Józefa Mańkowskiego, by zorganizował placówkę duszpasterską w pokarmelickim kościele pw. św. Józefa.
Do Sopotu przysłał natomiast o. Jerzego Machonia, który przez kilka miesięcy dbał o przygotowanie miejsca dla kultu religijnego w miejskiej kaplicy cmentarnej przy ul. Malczewskiego. 31 października 1946 r. ks. Wronka wydał dekret erygujący nową wspólnotę pw. NSPJ i mianował ks. Franciszka Gruczę jej proboszczem. Na potrzeby parafii wygospodarowano budynek przedwojennej kaplicy pogrzebowej wraz z przyległą kostnicą, wybudowane przez miasto w 1930 roku. W kronice parafialnej ks. Franciszek Grucza zapisał relację z pierwszej wizytacji obiektu. „Kiedy odwiedziłem kaplicę w pierwszych dniach listopada 1946 r., już po erekcji parafii – przeraziłem się.
Podziurawione dachy i ściany, bez drzwi, bez okien, posadzka zalana powyżej kostek wodą z jesiennych deszczów...”. 8 grudnia 1946 r., w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, miało miejsce poświęcenie świątyni. Przez ponad 37 lat ks. Grucza prowadził duszpasterstwo parafialne. W tym czasie organizował m.in. pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej w Sianowie, której zawdzięczał ocalenie z marszu śmierci z obozu koncentracyjnego KL Stutthof, a także na Kalwarię Wejherowską. W dziejach zapisało się również jego tłumaczenie Ewangelii z języka łacińskiego na kaszubski. Świątynię parafialną rozbudował i przystosował do liturgii po Soborze Watykańskim II. W 1983 r. proboszczem parafii został ks. Paweł Pierzchała, kapłan bardzo obowiązkowy, gorliwy spowiednik, zaangażowany w katechizację i oddany pracy duszpasterskiej, zwłaszcza w szpitalu.
Następcą ks. Pierzchały od 1999 r. był ks. Ireneusz Bradtke, który swoją posługę rozpoczął od ożywienia działań duszpasterskich. Do dziś działają tu m.in.: Parafialny Zespół Caritas, Żywy Różaniec, Apostolat Maryjny, Kościelna Służba Mężczyzn „Semper Fidelis”, wspólnota Światło Chrystusa, Liturgiczna Służba Ołtarza. Kapłan przeprowadził również kapitalny remont kościoła, związany z poszerzeniem jego powierzchni, funkcjonalności i estetyki, oraz plebanii i jej otoczenia. W kolejnych latach proboszczami parafii byli: ks. Tomasz Frymark, ks. Tadeusz Losiak, a obecnie, od 2018 r. duszpasterzuje tu ks. Mirosław Gawron. Od kilku lat w świątyni, na terenie przykościelnym i plebanii prowadzonych jest wiele prac inwestycyjnych, m.in. ufundowano ołtarze boczne, tabernakulum, chrzcielnicę, sprzęt liturgiczny.
– Nasza parafia położona jest wśród pięknej sopockiej przestrzeni. Rozwija kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ze względu na usytuowanie kościoła przy cmentarzu w świątyni sprawowana jest często liturgia żałobna. Wielu ludzi, którzy mieszkali kiedyś w Sopocie, a wyjechali, ma tutaj swoje rodzinne miejsca na cmentarzu. Dlatego za zgodą proboszczów ich parafii organizujemy uroczystości pogrzebowe – zaznacza ks. Gawron. Niedawno, 26 listopada, z inicjatywy proboszcza odbyła się w kościele Eucharystia w intencji zmarłych sopockich kapłanów. Podczas modlitwy, na której zebrali się księża z dekanatu Sopot oraz ojcowie oblaci, upamiętniony został śp. o. Jerzy Machoń OMI, pierwszy organizator ośrodka duszpasterskiego przy ul. Malczewskiego. Przy kościele, w kwaterze sopockich kapłanów, na której spoczywają ks. Franciszek Grucza, ks. Paweł Pierzchała, ks. Paweł Matulewicz oraz ks. Jan Kaczkowski, powstał symboliczny grób z pamiątkową tablicą. Umieszczono w nim ziemię z grobu zmarłego oblata w austriackim sanktuarium Maria Taferl.
Zapraszamy
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa,
ul. Malczewskiego 18, 81-817 Sopot;
www.nspjsopot.pl
Porządek Mszy św.:
pon.–sob. (wrzesień–czerwiec): 7.00, 7.30, 18.00;
pon.–sob. (lipiec–sierpień): 7.00, 18.00;
niedz.: (wrzesień–czerwiec): 7.30, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00;
niedz.: (lipiec–sierpień): 7.30, 8.30, 10.00, 11.15, 18.00.
Odpust: uroczystość NSPJ.