Piaskowa rzeźba betlejemskiej szopki i życzenia duchownych różnych religii - po raz 11. w gdańskiej Oliwie zorganizowano wspólnotowe święto mieszkańców dzielnicy.
W sobotę 18 grudnia w wydarzeniu zorganizowanym przez fundację Wspólnota Gdańska wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy miasta, wśród nich liczne rodziny z dziećmi. Kulminacyjnym punktem spotkania były życzenia dla gdańszczan i Gdańska przekazane przez przedstawicieli różnych religii: chrześcijan, wyznawców judaizmu i islamu.
Kościół katolicki reprezentowali posługujący w Oliwie kapłani: ks. kan. Krystian Kletkiewicz z parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej i o. Albin Chorąży OCist. z parafii pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. - Pan Bóg daje nam czas Adwentu, w którym możemy przygotować się na Jego przyjście. My katolicy przygotowujemy się do tego przez sakramenty, ale też przez miłość drugiego człowieka. Jak mówił św. Jan Paweł II, "nie zrozumiesz Jezusa Chrystusa bez drugiego człowieka i nie zrozumiesz drugiego człowieka bez Jezusa Chrystusa". Życzymy wam, żeby Chrystus był w waszych sercach. By nie rodził się tylko w ten jeden dzień, ale żeby każdego dnia wypełniała wasze serca Jego miłość - mówił o. Albin.
Ks. Krystian Kletkiewicz odczytał fragment Ewangelii, mówiący o narodzeniu Chrystusa. Duchowni przekazali zgromadzonym też poświęcone wigilijne opłatki. Po nich kolejne życzenia wypowiadali przedstawiciele judaizmu, innych religii chrześcijańskich oraz islamu. Hasło tegorocznej Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej brzmiało: "Wspólnie. Mimo różnic".
Przed siedzibą Oliwskiego Ratusza Kultury przy ul. Opata Rybińskiego już po raz 11. przygotowano szopkę z piasku, przedstawiającą Świętą Rodzinę w betlejemskiej scenerii. W tym roku wykorzystano do jej budowy 90 ton piasku. Autorką projektu jest Ewa Topolan, wyrzeźbili ją Bartosz Chylewski i Natalia Frankowska-Chylewska. Szopka jest chętnie fotografowana przez gdańszczan i turystów w okresie bożonarodzeniowym. W Oliwie będzie prezentowana do 7 stycznia 2022 r.