Czterech kleryków Gdańskiego Seminarium Duchownego przyjęło posługę akolitatu. Uroczystość pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego odbyła się kościele pw. św. Brata Alberta na gdańskim Przymorzu.
Podczas homilii bp Zieliński zauważył, że przeżywany obrzęd ustanowienia nowych akolitów doskonale wpisuje się w rozpoczęty niedawno nowy rok liturgiczny, którego hasłem są słowa: "Posłani w pokoju Chrystusa". - Kieruje on naszą uwagę na wielką tajemnicę wiary - na Eucharystię, z której posłani jesteśmy w świat, aby nieść innym pokój Chrystusa - powiedział hierarcha.
- Zostaliśmy obdarzeni kolejnym, rozwijającym naszą wiarę zadaniem. Ten rok liturgiczny uwydatnia nasze posłanie i zaprasza do szczególnej przyjaźni z Chrystusem. Podobnie jest z posługą akolitatu, która mocą swego urzędu skupia naszą uwagę na Eucharystii, jej szafarzach, a może przede wszystkim na przyjmujących ją. Bo przecież akolita to niosący innym Chrystusa - zaznaczył biskup.
Kaznodzieja wyjaśnił, na czym polega posługa przyjmowana przez kleryków. - Akolita to termin pochodzący od greckiego słowa "akolouthos", a więc człowiek idący za kimś, towarzyszący. Ustanawiany jest w Kościele do udzielania Komunii świętej w czasie Mszy św. oraz do posługiwania chorym i cierpiącym. Akolita ustanowiony obrzędem jest więc z urzędu szafarzem nadzwyczajnym Komunii świętej - mówił bp Zbigniew.
- Akolita może również wystawić Najświętszy Sakrament do adoracji, nie ma natomiast prawa do udzielania Nim błogosławieństwa. Charakterystycznym przywilejem akolity jest puryfikowanie naczyń liturgicznych w przypadku braku diakona - dodał hierarcha.
- Dzisiaj, ciesząc się z włączenia do posługi akolitów was, drodzy bracia klerycy, odkrywamy wartość tej posługi i chcemy poprzez radość uczestniczenia w niej razem z wami zgłębić tajemnicę powołania kapłańskiego, którego przyjmowany akolitat stanowi kolejny etap. Dla nas wszystkich, bez względu na powołanie i stan staje się ta dzisiejsza uroczystość okazją do odkrycia wielkiej tajemnicy Eucharystii. Żeby być świadkiem niesionego Chrystusa, trzeba żyć z Nim w przyjaźni i oddawać Mu swoje życie. Bądźcie więc drodzy alumni narzędziami w rękach Boga - zwrócił się do kleryków bp Zieliński.