Uroczysta Msza św. i jubileuszowy koncert - tak w kościele gdyńskich ojców franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana świętowali powstanie zespołu śpiewacy.
Panująca w Polsce i na świecie pandemia nie pozwoliła świętować jubileuszu chóru w listopadzie 2020 r., kiedy przypadała kalendarzowa rocznica powstania zespołu. Uroczystości odbyły się 19 grudnia w kościele pw. św. Antoniego. Muzycy najpierw modlili się i śpiewali w czasie uroczystej Mszy św., a po godz. 14 rozpoczął się występ śpiewaków. Galę przeplatały wykonania utworów i nagrody dla twórców, wręczane m.in. przez Joannę Zielińską, przewodniczącą Rady Miasta Gdyni. Uhonorowano Bognę Swiłło, dyrygent chóru, Danutę Bałamucką, prezes Symfonii i muzyków z długoletnim stażem wykonawczym.
Historia chóru jest nierozerwalnie związana z miastem "z morza i marzeń". Zespół powstał w 1930 r. z inicjatywy grona wybitnych przedstawicieli inteligencji, społeczników i entuzjastów śpiewu chóralnego. Na czele muzyków stanął wtedy ks. kan. Teodor Turzyński, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Gdyni. W pierwszych latach działalności chór pozostawał pod wpływem wybitnego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Mistrz wielokrotnie dyrygował zespołem i utrzymywał z nim bliskie kontakty. Dzięki współpracy z kompozytorem Symfonia stała się zespołem znanym w ówczesnej Polsce. Przerwana wybuchem II wojny światowej praca zespołu została wznowiona po wyzwoleniu Gdyni w kwietniu 1945 roku. Od 1947 r. siedzibą chóru jest franciszkański kościół pw. św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana.
Chór Symfonia uczestniczył w ponad 750 koncertach, konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Zdobył wiele nagród, dyplomów i wyróżnień. Od stycznia 2009 r. do chwili obecnej dyrygentem chóru jest Bogna Swiłło - absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec i dyrygentury chóralnej prof. Marka Rocławskiego. Miasto Gdynia uhonorowało chór, przyznając mu w 1986 roku medal - "Gdynia Za Zasługi". Za działalność na rzecz Kościoła otrzymał w 2012 roku odznaczenie "Pro Ecclesia et Populo", przyznane przez archidiecezję gdańską.
"Gość Gdański" był patronem medialnym rocznicowych obchodów.