Parafia pw. Świętej Rodziny w Gdyni- -Grabówku świętuje w tym roku 90 lat od momentu powstania. Świątynia jest jednym z architektonicznych reprezentantów gdyńskiego modernizmu.
Gdynia, która powstawała od podstaw w okresie międzywojennym, była miejscem, w którym architektura spełniała swoją utylitarną funkcję. Służył temu rodzący się wówczas styl modernistyczny, który stawiał nacisk na walory funkcjonalności. W nowe koncepcje urbanistyczne wpisywało się także budownictwo sakralne. Miasto rozwijało się bardzo szybko: w 1926 r. miało niespełna 6 tys. mieszkańców, ale już w 1938 było ich 120 tysięcy. W poszukiwaniu zatrudnienia napływała tu masowo ludność z wszystkich stron Polski – przeważnie niezamożna, a często wręcz biedna. Wśród powstających dynamicznie osiedli mieszkalnych pojawiały się także świątynie.
Pierwszy kościół stanął tu dopiero w połowie lat 20. XX w. W okresie międzywojennym wybudowano w mieście aż 9 nowych kościołów. Rok 1930 stanowi w architekturze polskiej dość ważną cezurę. Pojawił się funkcjonalizm – najbardziej skrajna i awangardowa odmiana modernizmu. Najpopularniejszy był w architekturze mieszkaniowej i przemysłowej. Ale z czasem przeniknął też do architektury sakralnej, choć z pewnymi oporami – przedstawiciele władz kościelnych, opiniując projekty, często odrzucali je ze słowami: „Ohydne nowoczesne pudełko”.
Stąd powstające w Gdyni kościoły funkcjonalistyczne były ewenementem na skalę krajową. Wśród nich znalazła się świątynia, którą wybudowano na gdyńskim Grabówku przy ul. Kołłątaja. Była to dzielnica robotnicza położona w pobliżu śródmieścia i portu, licząca w 1931 r. już 2 tys. mieszkańców, a ich liczba dynamicznie rosła. 1 stycznia 1931 r. bp Stanisław Okuniewski, biskup chełmiński, powierzył ks. Wojciechowi Surmanowi utworzenie parafii i zbudowanie kościoła pw. Świętej Rodziny. Kapłan, urodzony w 1892 r. w Sędziszowie w Świętokrzyskiem, od 1928 r. był wikariuszem w gdyńskim kościele NMP.
W parafialnej kronice ks. Surman zapisał: „Zdaję sobie sprawę z ogromnych trudności, z jakimi będzie związana organizacja parafii w dzielnicy zamieszkałej w większości przez ludność robotniczą, a raczej bezrobotną, usiłuję tą sprawą zainteresować całe społeczeństwo Gdyni”. Pierwsze nabożeństwa były odprawiane w auli Szkoły Morskiej. W efekcie starań ks. Surmana działkę pod budowę kościoła i plebanii przekazała przyszła parafianka Anna Konkel. Kościół w pierwotnym zamyśle miał być prowizoryczny. W rzeczywistości powstała jednak budowla trwała, solidnie wzniesiona, która stoi do dziś.
Prace przy budowie rozpoczęto 17 maja, a poświęcenia kościoła dokonano już 11 października 1931 r. Projektantem był Jerzy Müller, wybitny polski architekt i modernista, jeden z najlepszych gdyńskich architektów, a także współtwórca poznańskiej Powszechnej Wystawy Krajowej z 1929 r. Kościół miał bardzo nowoczesny styl – była to jednoprzestrzenna świątynia salowa z towarzyszącą smukłą wieżą. Ze względu na oszczędność projekt przewidywał budowę plebanii na tyłach obiektu, połączonej ze świątynią. Dzisiejszy kształt kościoła różni się nieco od pierwotnego, gdyż w latach 60. zmienione zostały podziały pól okiennych, a podczas rozbudowy w 1986 r. obudowano kaplicę w korpusie budowli.
Budowniczy kościoła po przebytej grypie i powikłaniach zmarł w 1933 r., prosząc o pochowanie go „w ukochanej Gdyni”. Następcami proboszcza budowniczego byli ks. Antoni Marcinkowski, ks. Alfons Wysiecki, ks. Roman Wiśniewski, ks. Edward Jankowski. Przez wiele lat posługiwał tam z oddaniem ks. Piotr Topolewski, a dziś ks. Mariusz Dziarmaga.
– Nasza wspólnota liczy ponad 7 tys. wiernych i jest typową miejską parafią. Dominują starsze, ale bardzo aktywne osoby. Mamy dynamiczną radę parafialną, z którą współpracuję. Obecnie regularnie co 2 tygodnie prowadzimy spotkania synodalne. W parafii działa kilkanaście wspólnot – mówi proboszcz. Są to m.in. Żywy Różaniec, założony wraz z powstaniem parafii, LSO, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Grupa Modlitewna św. o. Pio. Jest również grupa rowerowa, duszpasterstwo mężczyzn, zespół charytatywny. – Prowadzimy też w każdy wtorek warsztaty pisania ikon, w których uczestniczą gdynianie z innych parafii – dodaje ks. M. Dziarmaga. Działa kawiarenka parafialna, która w każdą niedzielę gromadzi chętnych. – Żyjemy nie tylko sprawami duchowymi, ale też dzielnicowymi. Dobrze rozwija się współpraca z Radą Dzielnicy, wspólnie myślimy o przyszłości Grabówka – zaznacza proboszcz.
Zapraszamy
Parafia pw. Świętej Rodziny
ul. Kołłątaja 40
81-333 Gdynia
www.swrodzina.diecezja.gda.pl
Porządek Mszy św.:
pon.–sob.: 6.30, 18.00
niedz.: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00
Odpust: święto Świętej Rodziny