Nowy numer 47/2023 Archiwum

Nie żyje Wacław Schulta, zasłużony dla Kościoła gdańskiego

Zmarł Wacław Schulta, wieloletni organista archikatedry oliwskiej, działacz pro-life, doradca w Poradnictwie Rodzinnym. Odznaczony m.in. papieskim krzyżem "Pro Ecclesia et Pontifice". Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 3 stycznia.

Wacław Schulta urodził się 27 marca 1933 r. Z zawodu był elektronikiem i kolejarzem. Przez wiele lat angażował się w działalność Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, którego był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym. Organizował wiele spotkań i kongresów kolejarzy katolickich oraz współpracował z podobnymi grupami za granicą, zwłaszcza na Wschodzie. Opiekował się kolejarzami na Białorusi. Organizował kongresy i spotkania.

Przez 58 lat był organistą w wielu gdańskich świątyniach, m.in. w archikatedrze oliwskiej. Od 1948 do 2018 r. był związany z Chórem Archikatedralnym w Gdańsku Oliwie, gdzie poznał swoją żonę Erykę. Państwo Schultowie w 1980 r. byli delegatami diecezji gdańskiej na Synodzie o Rodzinie.

Ponad 30 lat posługiwał jako doradca w Poradnictwie Rodzinnym Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej. Prowadził również doradztwo dla małżeństw w sytuacjach kryzysowych, przygotowywał narzeczonych do sakramentu małżeństwa, prowadził katechezy dla młodzieży.

Należał do grupy obrońców życia, był członkiem zarządu Human Life International Polska - Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia.

Za swoją działalność dla ludzi i Kościoła został odznaczony w 2000 r. archidiecezjalną nagrodą "Pro Ecclesia et Populo", w 2004 r. medalem "Bene Merito Dioecesi Gedanensi", w 2007 r. wraz z żoną Eryką medalem IV Światowego Kongresu Rodzin oraz w 2008 r. papieskim krzyżem "Pro Ecclesia et Pontifice".

Zmarł 28 grudnia w święto Świętych Młodzianków Męczenników, ok. godziny miłosierdzia. Msza św. pogrzebowa w intencji śp. Wacława sprawowana będzie w poniedziałek, 3 stycznia o godzinie 10 w archikatedrze oliwskiej. Pochówek nastąpi bezpośrednio po Eucharystii na cmentarzu oliwskim.

Requiescat in pace!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama