Mszą św. w katedrze oliwskiej rozpoczęło się noworoczne spotkanie archidiecezjalnych grup trzeźwościowych. Eucharystii przewodniczył abp Tadeusz Wojda.
Modlitwa zgromadziła przedstawicieli samorządu oraz diecezjalnych środowisk i ruchów trzeźwościowych. Na wstępie metropolita gdański podkreślił, że Boże Narodzenie to czas wielkiej nadziei dla każdego z nas. - Dzisiaj szczególnie będziemy się modlić w intencji tych, którzy ulegli słabości - pogrążyli się w chorobie. Modlimy się, by ich wesprzeć w walce z nałogiem - podkreślił abp Wojda.
W homilii hierarcha zaznaczył, że Niedziela Chrztu Pańskiego powinna być czasem, kiedy przypominamy sobie własny chrzest św. - Dzięki niemu zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła, która zgromadzona jest wokół Jezusa Chrystusa. Korzysta ona ze wszystkich darów odkupienia. Chrzest św. rozpoczyna przemianę człowieka, zbliża do Boga i daje dostęp do Jego tajemnic - wyjaśnił metropolita.
Dodał, że od momentu chrztu św. wszystko, co czynimy, mówimy i robimy - na wzór Jezusa - powinniśmy robić w mocy Ducha Świętego. - On jest mocą, siłą i drogą ku naszemu odkupieniu. Niech to dzisiejsze świętowanie będzie czasem głębokiej refleksji nad tym, że chrzest św. uwalnia nas od naszych niewoli - nałogów. Tylko trzeba pozwolić się prowadzić Duchowi Świętemu, by umacniał nas w postanowienia wyzwolenia się. By był naszą mocą na każdy dzień nowego roku - zakończył abp Wojda.
Ksiądz Bogusław Głodowski, diecezjalny duszpasterz osób uzależnionych, podkreśla, że problem alkoholowy dotyka prawie miliona polskich rodzin. - 30 tys. dzieci w Trójmieście żyje w takich rodzinach. Uzależnienia i przemoc w rodzinie to problemy, którym można przeciwdziałać. Niestety, ludzie często ukrywają swoje cierpienia, bo się wstydzą i nie szukają pomocy, gdyż przestali wierzyć, że mogą ją otrzymać. A przecież z tego zaklętego kręgu można wyjść - mówi duszpasterz.
Dodaje, że w naszej diecezji działa ponad 50 wspólnot, większość przy parafiach, gdzie można uzyskać pomoc. - Jak pokazują badania, praktyki religijne są trzecim najlepszym czynnikiem zabezpieczającym przed uzależnieniami - wyjaśnia.
Po Mszy św. członkowie wspólnot trzeźwościowych, klubów abstynenta, grup samopomocowych - AA, Al-Anon, Alateen, DDA - oraz osoby pracujące nad wyjściem z uzależnienia i współuzależnienia udali się do auli Jana Pawła II, gdzie podzielili się opłatkiem przy wspólnym śpiewie kolęd i składaniu życzeń.