Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Obchody Tygodnia Ekumenicznego w archidiecezji gdańskiej

"Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" - pod tym hasłem przeżywać będziemy tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza będą w tym roku towarzyszyć ekumenicznym spotkaniom na całym świecie. - Tematem tegorocznego tygodnia jest gwiazda betlejemska, a to dlatego, że najstarszym i nadal głównym świętem wielu wschodnich chrześcijan jest Epifania. Boże zbawienie zostaje wtedy objawione wszystkim narodom w osobach Mędrców. Przybywają z odległych krajów i reprezentują różne kultury, ale wiedzie ich to samo pragnienie - zobaczyć i poznać nowonarodzonego Króla oraz zjednoczyć się w prostym akcie hołdu i ofiarowania darów - mówi ks. kan. Dariusz Ławik, archidiecezjalny referent ds. ekumenizmu.

Od 18 do 25 stycznia, a więc między dniem wspominającym św. Piotra (święto katedry św. Piotra) a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła, od ponad 100 lat chrześcijanie różnych wyznań gromadzą się, aby modlić się o jedność. Przyjętym zwyczajem jest gościnna wymiana kaznodziei.

Podobnie będzie w archidiecezji gdańskiej. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zainaugurowany zostanie w archikatedrze oliwskiej. Następnego dnia w Centrum Ekumenicznym św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie odbędzie się mająca już swoją tradycję na Pomorzu modlitwa o pokój z przedstawicielami innych religii. Zwieńczeniem ekumenicznego tygodnia będzie nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela w Sopocie.

Plan spotkań:

  • 18 stycznia (wtorek), godz. 18; Kościół rzymskokatolicki - archikatedra oliwska, Gdańsk, ul. bp. E. Nowickiego 5,
  • 19 stycznia (środa), godz. 18; Modlitwa o pokój z przedstawicielami innych religii. Centrum Ekumeniczne św. Brygidy - Gdańsk, ul. Polanki 124,
  • 22 stycznia (sobota), godz. 17; Kościół prawosławny - Gdańsk, ul. Traugutta 45,
  • 23 stycznia (niedziela), godz. 18; Kościół polskokatolicki - Gdańsk, ul. 3 Maja 19,
  • 24 stycznia (niedziela), godz. 18; Kościół ewangelicko-metodystyczny - Gdańsk, ul. Pniewskiego 8,
  • 25 stycznia (wtorek), godz. 18; Kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela - Sopot, ul. Parkowa 5.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama