Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Spotkanie delegatów synodalnych

Spotkanie delegatów synodalnych przejdź do galerii

Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi  
Metropolita gdański mówił delegatom o radach papieża Franciszka dotyczących synodu. Piotr Piotrowski /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
  • Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi
⏩ ⏭

- Musimy nauczyć się wzajemnie słuchać. Jeśli połączymy te dwie postawy - otwarcie na Ducha Świętego i słuchanie innej osoby - to zaczyna się prawdziwa droga synodalna - mówił abp Tadeusz Wojda.

Piotr Piotrowski

|

14 stycznia 2022 GOSC.PL

dodane 14 stycznia 2022
FB Twitter
drukuj wyślij

W auli im. św. Jana Pawła II w gdańskiej kurii odbyło się 13 stycznia spotkanie delegatów z diecezjalnymi koordynatorami prac synodu - ks. kan. Piotrem Przyborkiem i ks. kan. Krystianem Wilczyńskim. W spotkaniu uczestniczył abp Wojda, który wysłuchał wniosków grup delegatów. Potem podzielił się swoimi wnioskami i radami dotyczącymi synodu. - W tych dniach wizytuję kolejne dekanaty diecezji. Wszędzie pytam księży dziekanów, czy włączyli się w synod, ile było spotkań i czy mają delegata. Jeśli nie, to polecam, by natychmiast został wybrany. Tym osobom należy powierzyć całość prowadzenia spotkań synodalnych w parafiach. Nie przeszkadzajcie im, tylko pomagajcie - mówił abp Wojda.

Nawiązał też do słów papieża Franciszka, które przekazał kilka miesięcy temu na spotkaniu w Rzymie. - Podczas wizyty ad limina apostolorum pytaliśmy papieża, jak mamy rozeznać pracę synodu, bo na gruncie polskim jest to zupełna nowość i występują trudności. Franciszek powiedział nam: "Nie przejmujcie się! Trzeba rozpocząć. Trzeba wzywać Ducha Świętego. Trzeba zaufać. Trzeba nauczyć się słuchać". Nie na darmo używamy słów "droga synodalna" - mówił metropolita gdański.

Zwrócił uwagę, że podczas wizyty w Watykanie bardzo mocno wybrzmiała potrzeba wysłuchania, rozmów i otwartego dialogu. - My komunikujemy, ale nie rozmawiamy. Dajemy komunikaty, ale nie słuchamy tego, co mówi inna osoba. To jest duża praca, która powinna być wykonana. Musimy nauczyć się wzajemnie słuchać. Jeśli połączymy te dwie postawy - otwarcie na Ducha Świętego i słuchanie innej osoby - to zaczyna się prawdziwa droga synodalna. Jeśli pójdziemy tą drogą, pomoże nam to zrozumieć, czym jest Kościół na dzisiejsze czasy. Da nam możliwość, żeby był zawsze Kościołem otwartym - tłumaczył arcybiskup.

Hierarcha podziękował również zgromadzonym za ich włączenie się w prace. - Wasze działanie jest zaczynem. Tak, jak kiedyś apostołowie zaczęli mówić o rzeczach zupełnie niezrozumiałych dla świata i byli świadkami. W ten sposób, przemawiając, docierali z orędziem Jezusa Chrystusa. Wy jesteście takimi samymi świadkami. Wraz z wami jest grupa kilkunastu osób w każdej parafii. Ona zacznie rosnąć. Nasze głosy, wnioski, które prześlemy dalej, pozostaną z nami, będziemy nimi żyć w naszych parafiach. To przesłanie synodalne, to, co w tej chwili robimy, zacznie nam towarzyszyć. Myślę, że korzystając z tych doświadczeń, możemy z czasem przygotować synod diecezjalny, w oparciu o te doświadczenia - powiedział metropolita gdański.

Konsultacje synodalne w parafiach i grupach potrwają do 15 maja. Wówczas zostaną przygotowane przez koordynatorów poszczególnych grup wnioski z prac. Synod na poziomie diecezjalnym zakończy się 15 sierpnia.

« ‹ 1 › »
Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi

Foto Gość DODANE 14.01.2022

Abp Tadeusz Wojda spotkał się z delegatami synodalnymi

W auli im. św. Jana Pawła II w gdańskiej kurii odbyło się 13 stycznia spotkanie delegatów z diecezjalnymi koordynatorami prac synodu. W obradach uczestniczył abp Tadeusz Wojda, który wysłuchał wniosków grup delegatów.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • ABP TADEUSZ WOJDA
  • ARCHIDIECEZJA GDAŃSKA
  • METROPOLITA GDAŃSKI
  • SPOTKANIE SYNODALNE
  • SYNOD

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X