Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Zmiany w gdańskim IPN

Od 17 stycznia 2022 r. Paweł Warot zostaje nowym szefem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku - ogłosił w piątek, 14 stycznia Karol Nawrocki, prezes IPN.

W siedzibie IPN w Gdańsku odbyła oficjalna prezentacja nowego dyrektora IPN w Gdańsku. Powołanie Pawła Warota na stanowisko szefa IPN w Gdańsku wręczył prezes IPN Karol Nawrocki, który podziękował ustępującemu prof. Mirosławowi Golonowi za pracę w instytucie. Golon trafi teraz do Bydgoszczy, gdzie będzie pełnił funkcję zastępcy naczelnika delegatury IPN.

Nowym dyrektorem oddziału IPN w Gdańsku został dr Paweł Warot, który przez ostatnie dwa lata był szefem delegatury IPN w Olsztynie, a wcześniej kierował Biurem Edukacji Narodowej w białostockim oddziale IPN. - Jest to naukowiec, który napisał kilka ważnych książek, wśród nich monografię Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie – mówił K. Nawrocki.

Zmiany w gdańskim IPN   Paweł Warot, nowy dyrektor IPN Gdańsk. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Paweł Piotr Warot to doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, publicysta i urzędnik państwowy. W 2005 r. ukończył historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2017 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy obronił pracę doktorską „Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie 1945-1956. Struktury, kadry, działalność”.

Pracę w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie rozpoczął w 2006 r. W latach 2018-2019 r. kierował Biurem Edukacji Narodowej w Oddziale IPN w Białymstoku. W latach 2020-2022 był naczelnikiem olsztyńskiej Delegatury IPN.

W badaniach naukowych koncentruje się na zagadnieniu totalitaryzmów XX w., ze szczególnym uwzględnieniem historii służb specjalnych, funkcjonowania mediów oraz uwikłaniu przedstawicieli elit we współpracę z reżimem komunistycznym. Autor ponad stu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Zrealizował kilkadziesiąt autorskich audycji o tematyce historycznej, w tym w Polskim Radio Olsztyn, a także wraz w katolickim Radio I w Białymstoku. Współpracował z TVP 3 Białystok. Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, współdziała też ze środowiskami dawnej opozycji antykomunistycznej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama