Nowy numer 39/2023 Archiwum

Projekt "Pan Śrubka". Dołącz do wolontariatu

Jesteś "złotą rączką" i lubisz pomagać? Caritas Archidiecezji Gdańskiej zaprasza do włączenia się w nową inicjatywę.

Projekt nosi nazwę "Pan Śrubka" i zakłada wsparcie osób starszych, samotnych, schorowanych oraz z niepełnosprawnościami w drobnych domowych naprawach.

- Pracując m.in. z seniorami, przekonaliśmy się, że oprócz obecności wolontariuszy i pomocy w załatwianiu spraw urzędowych czy prawnych bardzo często przydałoby się również wsparcie w drobnych naprawach. Bo dla osób starszych, często schorowanych, takie najprostsze rzeczy, jak wkręcenie żarówki czy wbicie gwoździa, są ogromnym wyzwaniem. Dodatkowo są to przeważnie osoby samotne, które nie mają nikogo w pobliżu, kto mógłby im w tym pomóc - mówi ks. Andrzej Wiecki, wicedyrektor Caritas AG.

Tak zrodził się pomysł, by zorganizować grupę wolontariuszy, którzy mogliby pomagać takim osobom w drobnych pracach remontowych. - Stworzyliśmy formularz zgłoszeniowy zarówno dla wolontariuszy, jak i dla osób potrzebujących takiego wsparcia - wyjaśnia ks. Wiecki.

By zostać wolontariuszem, trzeba mieć skończone 18 lat. W formularzu należy zaznaczyć pole możliwego działania - czy będzie to hydraulika, elektryka, drobne prace wykończeniowe, podłączenie sprzętów, wniesienie bądź skręcenie mebli, a może jeszcze inny zakres prac. Opcji pomocy jest wiele. - Dodatkowo pytamy, w jakich rejonach dany wolontariusz mógłby pomagać. Chodzi o to, by nie musiał pokonywać dużych odległości w dotarciu do osoby potrzebującej - podkreśla wicedyrektor.

Kolejnym krokiem jest spotkanie z koordynatorem. - Wolontariusz najpierw spotyka się z nami i to my dzwonimy do seniora, aby umówić się na spotkanie w konkretnym dniu. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć osoby potrzebujące przed ewentualnymi oszustami - dodaje ks. Wiecki.

Pierwsze zgłoszenia już są. - Akcja się powoli rozszerza. Zgłaszają się również panie, m.in. krawcowe - dodaje wicedyrektor. Projekt nie ma ram czasowych. Ksiądz Wiecki zachęca do włączenia się w akcję.

- Liczymy, że uda się zebrać zarówno grupę chętnych do pomocy wolontariuszy, ale przede wszystkim stworzyć bazę osób, które tego wsparcia potrzebują, bo to jest najważniejsze - podkreśla wicedyrektor.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast