W kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Gdańsku odbyła się uroczystość poświęcenia Krzyża Pamięci z ziemią z miejsc męczeństwa narodu polskiego w okresie 1939-1945.
Krzyż stanowi upamiętnienie siedmiu miejsc zbrodni na polskiej ludności: obozu Stutthof, Piaśnicy, Szpęgawska, Westerplatte, byłej Polonii Gdańskiej, gdańskich pocztowców oraz Czarnego Lasu w Stanisławowie.
Mszy św. przewodniczył ks. kan. Bartłomiej Stark, proboszcz gdańskiej parafii pw. Chrystusa Króla. Homilię wygłosił ks. kan. Zbigniew Cichon, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Gdańsku-Wrzeszczu. - Wszystko, co najpiękniejsze i najważniejsze, czym się zachwycaliśmy w naszym i innych życiu oraz czym jeszcze dziś żyjemy, swoje istnienie zawdzięczamy modlitwie i pracy naszych rodaków tamtego czasu, okupionej nieraz wielkim wyrzeczeniem, trudem, mozołem, cierpieniem, a wreszcie śmiercią. Dzisiaj patrzymy na naszych braci i siostry, pomordowanych i poległych rodaków, jak zmierzają na spotkanie z Tym, do którego należą czas i wieczność, ze zmartwychwstałym Jezusem Chrystusem - mówił kapłan.
Dodał, że historia jest nauczycielką życia, jak poucza stare przysłowie. - Dlatego, aby iść naprzód, powinniśmy spoglądać wstecz. Winniśmy uczyć się od ludzi, którzy kształtowali bliską nam historię naszej ojczyzny przez swoje słowa i dzieła, szczególnie tu, w naszym mieście, w Gdańsku. Powinniśmy również wyciągać z tego wnioski dla nieustannego rozwoju naszego dalszego życia duchowego, społecznego i patriotycznego - podkreślił ks. Cichon.
- Życie jest piękne przez pracę nad sobą. Kiedyś Stanisław Wyspiański powiedział o Polakach, że oni "mogliby już dużo mieć, gdyby tylko chcieli chcieć". Czyńmy wszystko, aby nam się chciało chcieć. Wyciągajmy zatem poprawne wnioski dla naszego życia i uczmy się od naszych bohaterskich nauczycieli i świętych rodaków oraz tych, których będzie nam przypominał poświęcony dziś Krzyż Pamięci - zaznaczył kaznodzieja.
Krzyż Pamięci po Mszy św. poświęcił ks. inf. Daniel Nowak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Wejherowie. W uroczystości udział wzięli: Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Sztuthoff, przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, Rodziny Piaśnickiej i Katyńskiej wierni świeccy.