Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zaproszenie na Areopag Młodych

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej zaprasza na spotkanie w ramach odbywającego się synodu – wspólnej drogi Kościoła.

W całym Kościele powszechnym trwa ogłoszony przez papieża Franciszka Synod o synodalności. Ojciec Święty poprosił, by ludzie spotkali się, wzajemnie wysłuchali i rozeznali, czym jest Kościół, jak się w nim odnajdują i co mogą zrobić, aby wypełniał on swoją misję. - Mobilizuje nas to. Widzimy, że to była trafna decyzja, żeby zwołać taki synod, czyli żeby rzeczywiście się spotkać, posłuchać, rozeznać i wtedy zacząć działać - mówi ks. Piotr Wiecki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Chodzi o spotkanie i odnowienie relacji między członkami wspólnot chrześcijańskich, jak również między wspólnotami a innymi grupami społecznymi. Duszpasterz podkreśla, że w Formacyjnym Domu Młodzieży, prowadzonym przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej, spotkania synodalne odbywają się w każdy piątek. - Najpierw przerobiliśmy całe vademecum. Następnie zabraliśmy się za proponowane przez papieża Franciszka fragmenty biblijne - z Ewangelii św. Mateusza i Dziejów Apostolskich. Teraz przyszedł czas na rozmowę, wzajemne słuchanie i wnioski. Propozycja synodu stała się naszą propozycją na co dzień - podkreśla ks. Wiecki.

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej postanowiło wyjść z inicjatywą poza FDM i już 29 stycznia zaprasza na spotkanie w ramach odbywającego
się synodu - Areopag Młodych. - Adresowany jest przede wszystkim do młodzieży. Ale myśląc o młodym człowieku, wiemy, jak istotną rolę w jego rozwoju odgrywają rodzice, duszpasterze i katecheci. Stąd zapraszamy również ich. Dla każdej z grup przygotowaliśmy konferencje, które poprowadzą zaproszeni prelegenci, a także warsztaty. Nie zabraknie rozmów przy kawie i herbacie - mówi ks. Piotr. - Chcemy mówić o Kościele i postarać się wskrzesić ten Kościół na nowo w młodych. Nie będzie żadnego moralizowania, przyuczania czy pouczania; będą synodalność, wspólnota, bycie razem - podkreśla duszpasterz.

Areopag Młodych odbędzie się 29 stycznia w godz. 11-15 w auli św. Jana Pawła II przy ul. Nowickiego 3, Gdańsk (przy katedrze oliwskiej). Organizatorzy proszą, by na spotkanie się zapisać. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.mlodziez.diecezja.gda.pl.

Program:
11.00-11.15 przywitanie uczestników, wprowadzenie;
11.15-11.45 kawa i herbata (wzajemne poznanie);
11.45-12.45 konferencja;
12.45-13.15 przerwa kawowa;
13.15-14.30 warsztaty i praca w grupach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama