Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ćwierć wieku Fundacji "Pan Władek"

Powodów do radości jest wiele: to tysiące osób, do których dotarła pomoc, rozdana żywność warta setki milionów złotych i niepoliczalna liczba uśmiechów od obdarowanych. Maria i Władysław Ornowscy z Gdańska pomagają już 25 lat, a ich samochody pokonały dystans 40 okrążeń Ziemi.

Fundację Pomocy Społecznej na rzecz Dzieci "Pan Władek" założyli na początku lat 90. Wtedy bieda w Polsce nie tylko piszczała, ale też nie pozwalała na zwykłą egzystencję rodzin. Chcieli dotrzeć z pomocą, szczególnie do najmłodszych. Od tego czasu dokarmiają, ubierają ludzi, meblują ich mieszkania i organizują kolonie dla dzieci. Razem ze znajomymi zbudowali i wyposażyli kilka domów, gdy wielodzietnym rodzinom groziło życie na ulicy. Ich fundacja to biuro w mieszkaniu w gdańskim bloku i dostawcze samochody, które towarzyszą im w pracy.

Z okazji jubileuszu 25-lecia współpracujące z fundacją gminy Choczewo i Trąbki Wielkie uhonorowały jej założycieli styczniową uroczystością. W trąbkowskiej hali sportowej były przemówienia i koncert, na którym wystąpili Jacek Zieliński i Jan Budziaszek z zespołu Skaldowie, muzycy Orkiestry Symfoników Gdańskich, Chór z Pruszcza Gdańskiego i goście specjalni. A po koncercie, w poniedziałek, auto pana Władka znów ruszyło na pomocowy szlak.

Ćwierć wieku działania Fundacji Pomocy Społecznej na rzecz Dzieci "Pan Władek" to okazja do podsumowania. – Cieszy nas na pewno to, że udało nam się wielu osobom pomóc. Nie do wszystkich dotrzemy, to zrozumiałe, ale pewnie tam, gdzie pomoc była bardzo potrzebna, udało nam się udzielić wsparcia. Były przykre momenty, ale staramy się o nich nie pamiętać. W działaniu pomaga nam wiara, uśmiech, dobre słowo. I to, że w wielu miejscach spotkaliśmy i spotykamy zwykłych, dobrych ludzi – mówi Władek.

Marysia i Władek, uhonorowani medalem "Pro Ecclesia et Populo" nadawanym przez kapitułę przy archidiecezji gdańskiej, pomagają dzieciom, seniorom i potrzebującym. Nie wyobrażają sobie sytuacji, że mogliby przestać pomagać.- Przestaniemy kiedyś Marysiu? – pyta małżonkę pan Władek. – Kręci głową, że nie.

Fundacja Pomocy Społecznej na rzecz Dzieci "Pan Władek" – nr KRS 0000065085. Numer telefonu do Władka: 603 371 274.

Więcej o działalności Marii i Władysława Ornowskich w nr. 5 "Gościa Gdańskiego" na 6 lutego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama