Nowy numer 21/2022 Archiwum

Głosuj na Kaszubskie Słowo Roku 2021 - są kandydatury

Internauci wybierają Kaszubskie Słowo Roku 2021. Wśród kandydatów są 4 wyrażenia podsumowujące miniony rok. Internetowe głosowanie trwa do 15 lutego.

Plebiscyt po raz drugi zorganizowała Fundacja Kaszuby, która w ten sposób chce promować język kaszubski i pokazać, że jest to mowa, która cały czas się rozwija.

W pierwszym etapie konkursu internauci zgłosili 56 propozycji, spośród których komisja konkursowa wytypowała 4 wyrażenia do etapu finałowego.

- Zadanie nie było łatwe. Braliśmy pod uwagę wiele czynników, ale przede wszystkim zgodność zgłoszeń z tytułem plebiscytu. Oczywiście większość zgłoszeń była związana z trudną sytuacją panującą w kraju w wyniku epidemii koronawirusa, ale pojawiły się też takie, które nawiązywały do ważnych dla kaszubskiej społeczności wydarzeń. Propozycje słów bardzo ogólnych, które ze względu na brak wyjaśnienia, w jakim kontekście były istotne w 2021 roku, musieliśmy odrzucić - informuje Mateùsz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby.

Do finału trafiły następujące określenia:

  • fòliôrz - antyszczepionkowiec, osoba wierząca w teorie spiskowe,

  • krizys - kryzys, zła sytuacja gospodarczo-ekonomiczna,

  • òdtrëtka - odtrutka, szczepionka,

  • spisënk - krótsza nazwa Narodowego Spisu Powszechnego.

Z dokładnymi definicjami zgłoszeń można zapoznać się na Facebooku i Twitterze Fundacji Kaszuby. W tych samych miejscach do 15 lutego potrwa głosowanie na Kaszubskie Słowo Roku 2021. Wyniki konkursu poznamy w ciągu kolejnych 2 tygodni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama