Nowy numer 21/2022 Archiwum

Małżeńskie koło ratunkowe - trójmiejskie ogniska "Sychar"

Praca Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar" to droga pod prąd. W wielu sytuacjach małżonkowie, gdy trafiają do niej, z reguły nie są już ze sobą. W separacji, rozwiedzeni, ale przede wszystkim w różnych fazach głębokiego małżeńskiego kryzysu. Przychodzą sami lub z partnerami. Po ratunek. I znajdują go.

Wspólnota Sychar to ogólnopolski ruch, który powstawał kilkanaście lat temu. Jest odpowiedzią ludzi związanych z Kościołem na problemy wielu sakramentalnych małżeństw. Idea wyszła od świeckich, którzy potrzebowali pomocy. Szukali miejsca, gdzie mogliby się spotykać z ludźmi o podobnych problemach, wymieniać doświadczeniami i wzajemnie wspierać. Znaleźli je m.in. w kościele św. Barbary w Gdańsku i św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni.

- W Sycharze spotykają się osoby, które na nowo odkrywają piękno sakramentalnego małżeństwa i jego nierozerwalność. Są tu też małżeństwa, które przeżywają problemy z komunikacją, niewiernością czy niedojrzałością emocjonalną jednej ze stron. Są małżeństwa doświadczone przemocą w związku i uwikłane w uzależnienia. Są też porzuceni małżonkowie wierni od lat przysiędze małżeńskiej. Są małżonkowie, którzy poprzez doświadczenia innych odkrywają swoją rolę w kryzysie i poszukują rozwiązania - mówi Mirosława Pakur, liderka gdańskiej wspólnoty.

Potrzeba takich samych spotkań pojawiła się też w Gdyni. Tam idea, aby w parafii św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni powstała grupa Sychar, zrodziła się po rekolekcjach w 2016 r. Dziś gdyński Sychar spotyka się tam dwa razy w miesiącu. Jego opiekunem jest ks. Jacek Socha, a liderką Magdalena Miłkowska. - Na spotkanie może przyjść każdy, kto potrzebuje pomocy, zarówno z małżonkiem, jak też w pojedynkę. W ostatnim czasie widzę ogromny wzrost rozwodów. Przyczyn jest wiele: brak przykładu rodziców, którzy często sami są po rozwodzie i nie potrafią przekazać dzieciom, że małżeństwo może być trwałe; narastająca tendencja rozwodowa w społeczeństwie; brak formacji na etapie dzieciństwa i dojrzewania, a potem w trakcie trwania małżeństwa – mówi M. Miłkowska.

Spotkania ogniska Sychar w Gdańsku odbywają się w 1. piątek miesiąca. Wszelkie informacje na: gdansk-barbary.sychar.org. Natomiast gdyńskie ognisko spotyka się dwa razy w miesiącu. Szczegóły na: gdynia-mikolaja.sychar.org.

Więcej o trójmiejskich ogniskach Sychar w nr. 6 "Gościa Gdańskiego" na 13 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama