Nowy numer 21/2022 Archiwum

Spisënk - Kaszubskim Słowem Roku 2021

Zakończyło się głosowanie na najpopularniejsze kaszubskie słowo 2021 roku. Zwyciężył "spisënk", krótsza nazwa Narodowego Spisu Powszechnego.

Dla członków społeczności kaszubskiej Narodowy Spis Powszechny to ważne wydarzenie, ponieważ pozwala co 10 lat deklarować swoją kaszubską tożsamość i posługiwanie się językiem kaszubskim w codziennych kontaktach.

Kaszubskie Słowo Roku 2021 wybrali internauci. W pierwszym etapie przesłali 56 propozycji słów i wyrażeń kaszubskich, z których organizatorzy wytypowali finałową czwórkę. W głosowaniu udział wzięło łącznie 431 osób, spośród których 204 poparły zwycięskie słowo.

Na drugim miejscu, z 176 głosami, znalazło się słowo "fòliôrz", które można przetłumaczyć na polski jako: "osoba wierząca w teorie spiskowe, antyszczepionkowiec".

- Wszystkie wyrażenia, które brały udział w finałowym głosowaniu, w jakiś sposób podsumowywały miniony rok i pokazały, co było w nim istotne dla Kaszubów - tłumaczy Mateùsz Titës Meyer z Fundacji "Kaszuby". - Z całą pewnością plebiscyt ten będziemy organizować także w kolejnych latach - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama