Nowy numer 47/2023 Archiwum

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Gdański IPN organizuje szereg wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Gdańsku obchody rozpoczną się już 23 lutego i potrwają do 1 marca. W tym czasie gdański IPN zaprasza do wzięcia udziału w proponowanych wydarzeniach.

W środę 23 lutego o godz. 17.00 odbędzie się wykład Michała Ostapiuka "Oficerowie i żołnierze »Szczerbca« w walce z okupantami 1943-1947". Miejscem spotkania będzie Czytelnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Targ Rakowy 5/6. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: 601 979 828.

Podczas spotkania odbędzie się promocja albumu "Kapitan Gracjan Fróg »Szczerbiec« 1911-1951", wyd. IPN.

Kolejne wydarzenie będzie miało miejsce w niedzielę 27 lutego o godz. 19.05. Będzie to koncert Tadka Polkowskiego - Tadek Firma Solo w Studio Koncertowym Radia Gdańsk, al. Grunwaldzka 18. Transmisja koncertu na żywo na antenie Radia Gdańsk. Retransmisja na kanale IPNtv 6 marca godz. 18.00.

Kulminacja wydarzeń nastąpi w dniu święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. We wtorek 1 marca 2022 r. o godz. 11.00 rozpocznie się prezentacja serii monet: Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni. Wydarzenie w siedzibie oddziału NBP w Gdańsku, ul. Okopowa 1.

Natomiast o godz. 12.00 mieszkańcy Gdańska będą mogli oddać hołd bohaterskim żołnierzom. Nastąpi złożenie kwiatów na grobach Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" oraz pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Miejsce: Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku (od strony ul. Giełguda) oraz skwer pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych (skrzyżowanie ulic 3 Maja i gen. H. Dąbrowskiego).

Wieczorem o godz. 18.30 nastąpi uroczystość odsłonięcia Serca dla „Inki”. Wydarzenie będzie miało miejsce w kościele pw. św. Jana Bosko w Gdańsku-Oruni, ul. Gościnna 15. Po uroczystości (ok. 19.40) złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki".

Organizatorami obchodów są: gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Gdańsku, Fundacja Pomorskich Kresowian, WiMBP w Gdańsku, Radio Gdańsk.

Patronem medialnym wydarzenia jest "Gość Niedzielny".

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Więcej informacji: www.gdansk.ipn.gov.pl i www.facebook.com/IPN.Gdansk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama