Nowy numer 21/2022 Archiwum

Caritas Archidiecezji Gdańskiej dla Ukrainy

Zbiórka środków pomocowych i centrum dla uchodźców - tak Caritas AG odpowiada na kryzys w związku z wojną na Ukrainie.

Organizacja podjęła działania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę, a także w duchu solidarności z obywatelami ukraińskimi, którzy są już w Polsce, oraz przebywającymi na Ukrainie.

Trwa zbiórka żywności długoterminowej, chemii domowej oraz środków higieny osobistej. Paczki z żywnością są wydawane na bieżąco osobom potrzebującym w lokalizacjach: Gdańsk, Sopot, Gdynia i Rumia. Został otwarty kolejny punkt zbiórki żywności długoterminowej w Pruszczu Gdańskim, ul. Orzeszkowej 5 w godz. 16.00 - 19.00. Szczegóły na infografice:

Caritas Archidiecezji Gdańskiej dla Ukrainy   Trwa zbiórka produktów żywnościowych dla Ukrainy w punktach w Sopocie, Gdańsku, Gdyni, Rumi oraz Pruszczu Gdańskim. Archiwum Caritas AG

Całodobowo działa telefon w ramach Centrum Kryzysowego dla Cudzoziemców (tel. +48 533 327 348). Nadal funkcjonuje Centrum Informacyjno - Doradcze dla Cudzoziemców.

Wydawane są ciepłe posiłki w dwóch prowadzonych przez Caritas placówkach: w Gdańsku, ul. Fromborska 24 w godz. 13.00 - 17.00 i w Sopocie, Al. Niepodległości 778, w godz. 13.00 - 15.00. Zostały również przygotowane miejsca dla osób w sytuacji kryzysowej. W planach jest poszerzenie działalności poradni lekarskiej dla cudzoziemców bez ubezpieczenia.

Tworzona jest baza danych dotycząca udostępniania mieszkań od osób indywidualnych, jak również baza ośrodków nadmorskich, gotowych na przyjęcie cudzoziemców. Rodziny, które już przyjęły uchodźców, otrzymają komunikat z prośbą o zgłoszenie się do Caritas Archidiecezji Gdańskiej w celu określenia zakresu swoich potrzeb.

Została również rozbudowana baza Bożych Kurierów, którzy są w każdej chwili gotowi zabezpieczyć transport w ramach dowożenia pomocy dla rodzin. Wszelkie potrzebne informacje można uzyskać na stronie internetowej archidiecezji gdańskiej.

Pomocy można udzielić poprzez wpłaty na stronie internetowej www.caritas.gda.pl i poprzez tradycyjny przelew bankowy: Bank Millenium SA, nr 73 1160 2202 0000 0000 4857 0494, z dopiskiem: "Ukraina". Caritas Archidiecezji Gdańskiej, al. Niepodległości 778, 81-805 Sopot.

W odpowiedzi na możliwość napływu uchodźców z Ukrainy na skutek trwającej wojny Caritas AG zwraca się z prośbą do wszystkich parafii o wstępne i niezobowiązujące wskazanie możliwych miejsc zakwaterowania, które mogłyby zostać udostępnione uchodźcom z Ukrainy.

Koordynacją akcji zajmuje się Caritas Archidiecezji Gdańskiej, która zbiera poniższe dane:

- nazwa parafii,
- osoba do kontaktu,
- nr telefonu, adres mailowy,
- adres placówki i liczba miejsc do zakwaterowania.

Dane należy przesłać na adres: cwgdansk@caritas.gda.pl (telefon: 505 323 652).

Powyższa deklaracja nie ma charakteru zobowiązania. W przypadku wystąpienia rzeczywistych potrzeb Caritas będzie się kontaktować bezpośrednio.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama