Kolejne spotkanie delegatów z diecezjalnymi koordynatorami prac synodu wsparł wykład Ewy Kuczkowskiej o sztuce dobrego słuchania. - Ze słuchania rodzi się dialog. A słuchanie rodzi się w sercu - mówiła psycholog. Koordynatorzy diecezjalni omówili sposób przygotowania parafialnych i wspólnotowych syntez.
W auli im. św. Jana Pawła II delegaci spotkali się z ks. kan. Piotrem Przyborkiem i ks. kan. Krystianem Wilczyńskim, którzy koorydunują prace Synodu o synodalności na poziomie archidiecezji. Spotkanie miało techniczny charakter i temu też służył wykład E. Kuczkowskiej. Sopocka psycholog, związana ze wspólnotą Marana Tha, to doradca psychologiczny, autorka i prelegentka Akademii Dobrych Relacji. W 2016 r. była nominowana do tytułu Mistrza Mowy Polskiej, specjalizuje się również w problemie niechcianej samotności.
Punktem wyjścia rozważań prelegentki było użycie w Biblii słowa "słuchaj". - Dialog, a więc podstawowa technika używana w spotkaniach synodalnych, rodzi się z umiejętności dobrego słuchania. Poza stroną techniczną to także komunikacja, w którą włączone jest nasze serce. Bo tam rodzi się empatyczne, głębokie słuchanie - mówiła E. Kuczkowska.
Ksiądz Wilczyński nakreślił techniczne aspekty związane z przygotowaniem syntez, czyli materiałów ze spotkań parafialnych i wspólnotowych. - Muszą mieć formę streszczenia najważniejszych wniosków z przeprowadzonych spotkań. Nie chodzi o "suche" sprawozdanie dla formalności, ale o konstruktywne i prawdziwe wypowiedzenie zebranych spostrzeżeń. Celem jest odsłonięcie i nazwanie wartościowych cech wspólnoty Kościoła, jak również spraw wadliwych, wymagających twórczego zaangażowania na szczeblu parafialnym lub diecezjalnym - mówił koordynator.
Przypomniał również, że każdy zespół synodalny musi gromadzić notatki ze wszystkich spotkań i przy przygotowaniu syntezy konkretnie i nierozwlekle odpowiedzieć na prawie 30 pytań przygotowanych przez koordynatorów. Syntezy należy przesłać na adres: duszpasterstwo@diecezjagdansk.pl do 15 maja.
- Wnioski szczegółowe z parafialnych i wspólnotowych spotkań naturalnie stanowić będą materiał dla samych wspólnot. Synodalność jako postawa nie kończy się, ale zgodnie z duchem Kościoła ma pozostać na stałe. Ufamy wszyscy, że tak duszpasterze, jak i wierni świeccy dostrzegli korzyści rozmów i rozeznania duchowego dla działania w swoich wspólnotach - dodał ks. Wilczyński.
Nadesłane odpowiedzi diecezjalny zespół zbierze w syntezę diecezjalną, której treść zostanie przekazana do Konferencji Episkopatu Polski. Zostanie też opublikowana na internetowej stronie archidiecezji. Kolejnym etapem będzie spotkanie presynodalne, na którym publicznie zostanie przedstawiona synteza diecezjalna.