Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela

Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela przejdź do galerii

Pierwszym przystankiem na pielgrzymim szlaku będzie Bremerhaven.  
Pierwszym przystankiem na pielgrzymim szlaku będzie Bremerhaven.
Justyna Liptak /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
  • Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela
⏩ ⏭

Rozpoczął się kolejny etap Flisu św. Jakuba. Pielgrzymi wypłynęli na żaglowcu "Pogoria" z Gdyni, by w pierwszym etapie dotrzeć do niemieckiego portu w Bremerhaven.

Justyna Liptak Justyna Liptak

|

20 marca 2022 GOSC.PL

dodane 20 marca 2022
FB Twitter
drukuj wyślij

Pod koniec sierpnia zeszłego roku do Gdańska zawinął Flis św. Jakuba, otwierający po wiekach zapomnienia drogę wodną do Santiago de Compostela, czyli Camino de Vistula. Flisacy do miasta przypłynęli z figurą apostoła, która przez kilka miesięcy gościła w bazylice Mariackiej, a także w kościele św. Jakuba u ojców kapucynów.

- Szlak Camino de Vistula już w średniowieczu cieszył się ogromną popularnością. Pielgrzymi wsiadali na statki, które przewoziły towary, m.in. z Krakowa do Gdańska, i docierali do tutejszego portu, gdzie przesiadali się na statki morskie, które kontynuowały dystrybucję dóbr w całej Europie. Jednym z przystanków był port w La Coruña, skąd pielgrzymom pozostawały tylko 3 dni pieszego marszu do Santiago de Compostela - mówi Marcin Karasiński, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Teraz przyszedł czas na kolejny etap pielgrzymiej drogi, która zakończy się w Santiago de Compostela. Figurka św. Jakuba wraz z pielgrzymami w dalszą podróż wyruszyła na żaglowcu STS "Pogoria". - Pierwszym przystankiem będzie Bremerhaven, następnie Cherbourg, a w ostatnim etapie Plymouth i finalnie La Coruña. Planujemy, że na miejsce dotrzemy w połowie kwietnia. Umieścimy figurkę w pobliskim kościele św. Jakuba, gdzie pozostanie ona do lipca - informuje M. Krasiński.

- Latem uczestnicy pielgrzymki przeniosą figurkę św. Jakuba z La Coruñy do Santiago de Compostela. Tam zostanie ona poświęcona w trakcie odpustu jakubowego, który przypada 25 lipca. Następnie pielgrzymi przejdą nad Atlantyk do Finisterry - dodaje M. Krasiński.

Po powrocie do kraju figurka zagości w toruńskim sanktuarium św. Jakuba. - Ostatnim punktem pielgrzymki będzie podróż drogą wodną z Torunia do Dobrzynia nad Wisłą, gdzie 20 sierpnia nastąpi zakończenie Flisu św. Jakuba i umieszczenie figury w specjalnie przygotowanej tradycyjnej drewnianej kapliczce słupowej - podsumowuje M. Krasiński.

Będzie to zwieńczeniem dwuletniego cyklu działań w Jubileuszowym Roku Jakubowym.

« ‹ 1 › »
Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela

Foto Gość DODANE 20.03.2022

Św. Jakub w drodze do Santiago de Compostela

​Rozpoczął się kolejny etap Flisu św. Jakuba. Pielgrzymi wypłynęli na żaglowcu "Pogoria" z Gdyni, by w pierwszym etapie dotrzeć do niemieckiego portu w Bremerhaven.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • CAMINO DE VISTULA
  • FLIS ŚW. JAKUBA
  • GDYNIA
  • JUBILEUSZOWY ROK ŚW. JAKUBA
  • POGORIA
  • ROK ŚW. JAKUBA
  • ŻAGLOWIEC POGORIA

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X