Rozpoczął się kolejny etap Flisu św. Jakuba. Pielgrzymi wypłynęli na żaglowcu "Pogoria" z Gdyni, by w pierwszym etapie dotrzeć do niemieckiego portu w Bremerhaven.
Pod koniec sierpnia zeszłego roku do Gdańska zawinął Flis św. Jakuba, otwierający po wiekach zapomnienia drogę wodną do Santiago de Compostela, czyli Camino de Vistula. Flisacy do miasta przypłynęli z figurą apostoła, która przez kilka miesięcy gościła w bazylice Mariackiej, a także w kościele św. Jakuba u ojców kapucynów.
- Szlak Camino de Vistula już w średniowieczu cieszył się ogromną popularnością. Pielgrzymi wsiadali na statki, które przewoziły towary, m.in. z Krakowa do Gdańska, i docierali do tutejszego portu, gdzie przesiadali się na statki morskie, które kontynuowały dystrybucję dóbr w całej Europie. Jednym z przystanków był port w La Coruña, skąd pielgrzymom pozostawały tylko 3 dni pieszego marszu do Santiago de Compostela - mówi Marcin Karasiński, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej, pomysłodawca przedsięwzięcia.
Teraz przyszedł czas na kolejny etap pielgrzymiej drogi, która zakończy się w Santiago de Compostela. Figurka św. Jakuba wraz z pielgrzymami w dalszą podróż wyruszyła na żaglowcu STS "Pogoria". - Pierwszym przystankiem będzie Bremerhaven, następnie Cherbourg, a w ostatnim etapie Plymouth i finalnie La Coruña. Planujemy, że na miejsce dotrzemy w połowie kwietnia. Umieścimy figurkę w pobliskim kościele św. Jakuba, gdzie pozostanie ona do lipca - informuje M. Krasiński.
- Latem uczestnicy pielgrzymki przeniosą figurkę św. Jakuba z La Coruñy do Santiago de Compostela. Tam zostanie ona poświęcona w trakcie odpustu jakubowego, który przypada 25 lipca. Następnie pielgrzymi przejdą nad Atlantyk do Finisterry - dodaje M. Krasiński.
Po powrocie do kraju figurka zagości w toruńskim sanktuarium św. Jakuba. - Ostatnim punktem pielgrzymki będzie podróż drogą wodną z Torunia do Dobrzynia nad Wisłą, gdzie 20 sierpnia nastąpi zakończenie Flisu św. Jakuba i umieszczenie figury w specjalnie przygotowanej tradycyjnej drewnianej kapliczce słupowej - podsumowuje M. Krasiński.
Będzie to zwieńczeniem dwuletniego cyklu działań w Jubileuszowym Roku Jakubowym.