W ramach uruchomionego na początku roku przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej Centrum Informacyjno-Doradczego dla Cudzoziemców powstała pierwsza grupa wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
Grupę prowadzi Inna Filkivska, psycholog konsultacyjny oraz psychoterapeuta. W czasie pierwszego z cyklu spotkań poruszony został temat związany z adaptacją do nowych warunków społeczno-kulturowych. Uczestnicy mówili o swoich doświadczeniach. - Jak doszło do mnie, że jest wojna, że to nie sen, a rzeczywistość, postanowiłam uciekać. Z jedną torbą jechałam na granicę i bałam się, że będę prosić o pomoc. Na granicy było pełno ludzi... każdy chciał pomóc - podkreśliła jedna z uczestniczek.
Rozmawiano również o tym, jaka pomoc jest w tym momencie najbardziej potrzebna, oraz o chaosie informacyjnym, z którego czasami trudno wyłowić to, co naprawdę istotne. - Każdy proponuje nam jedzenie, a my teraz potrzebujemy informacji, jak stać się niezależnym, podjąć pracę, znaleźć mieszkanie - padło. Część uczestników podkreśliła, że kiedy tylko skończy się wojna, chcą wrócić do domu - pracować, by odbudować swój kraj.
Jak podkreśla Malwina Kęsicka, kierownik projektów z CID, pierwsza grupa wsparcia to dopiero początek. - Przy czym należy pamiętać, że nie jest to terapia. Celem tych spotkań jest raczej podbudowanie psychiczne i emocjonalne - zawiązanie wspólnoty, dzięki której jej uczestnicy nie będą czuli się osamotnieni w nowym środowisku - podkreśla.
Czas trwania cyklu dla każdej z grup będzie inny, gdyż zależy to od indywidualnych potrzeb uczestników. Spotkania odbywają się bezpłatnie, a osoby biorące w nich udział dowiedzą się m.in., jak ustabilizować swój stan emocjonalny, uzyskać wsparcie w procesie adaptacji do życia w Polsce, stworzyć jasny plan działań w nowym warunkach.
- Zgłaszać się do nas można e-mailowo. I tutaj chcę podkreślić, że mogą to być zgłoszenia wysłane w językach ukraińskim i rosyjskim. To nie stanowi dla nas problemu. Czynny jest również numer telefonu, pod który można z takim zgłoszeniem zadzwonić - wyjaśnia M. Kęsicka. Same spotkania będą również - w zależności od potrzeb - prowadzone w językach rosyjskim lub ukraińskim.
- Do obecnej grupy zgłosiły się przede wszystkim osoby, które skorzystały z pomocy naszego Centrum Kryzysowego, uruchomionego zaraz po wybuchu wojny. Jest to w sumie 8 osób, w większości kobiety z dziećmi - podkreśla M. Kęsicka.
Zgłoszenia na e-mail: cudzoziemcy@caritas.gda.pl, a pytania dotyczące udziału można kierować pod nr tel.: 533 327 342. Centrum Informacyjno-Doradcze dla Cudzoziemców działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.