Nowy numer 38/2023 Archiwum

Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej

Kalwaria Wejherowska, którą mieszkańcy Wybrzeża nazywają również Kaszubską Jerozolimą, stanie się miejscem, gdzie w Niedzielę Palmową oraz w Wielki Piątek przedstawione zostaną inscenizacje Drogi Krzyżowej.

Misterium Męki Pańskiej gromadzi setki osób, które włączają się we wspólne przeżywanie tajemnic wiary. Wejherowska kalwaria kryje w sobie cząstkę ziemi z ojczyzny Zbawiciela. Odległości między poszczególnymi stacjami są odległościami jerozolimskiej Via Dolorosa. Dodatkowo w każdej z kapliczek znajduje się woreczek z ziemią z Jerozolimy. To taka namiastka Ziemi Świętej, której możemy doświadczyć bez długich zagranicznych podróży.

W Niedzielę Palmową odbędzie się inscenizacja wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczęcie o godz. 10 przy Bramie Oliwskiej (ul. 12 Marca). Stamtąd odbędzie się przemarsz do kościoła klasztornego św. Anny. Natomiast o godz. 15 rozpocznie się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Początek przy Kaplicy Pałacu Piłata na Kalwarii Wejherowskiej.

W Wielki Czwartek o godz. 15.30 odbędzie się Misterium Drogi Pojmania. Początek przy kościele klasztornym św. Anny.

W Wielki Piątek o godz. 10 przy Kaplicy Pałacu Piłata rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej. Nie jest to tylko widowisko teatralne, ale realna pomoc w przeżyciu tajemnic naszego zbawienia. Odtwarzane sceny pozwalają zagłębić się w tajemnice wiary i lepiej je zrozumieć, bo scenariusz to żywa Ewangelia.

Historia Misteriów Męki Pańskiej w Wejherowie ma już swoją 20-letnią tradycję. Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej wystawiane jest od 2002 r. przez grupę teatralną Misternicy Kaszubscy, a organizacyjnym wsparciem służy Wejherowskie Centrum Kultury. Za reżyserię odpowiada Wojciech Rybakowski, nauczyciel i instruktor teatralny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast