Nowy numer 26/2022 Archiwum

45 lat organistowskiej posługi Krzysztofa Dudy w gdyńskiej parafii

- Poprzez swoją grę i śpiew organista powinien wpływać na doznania estetyczne modlących się, przyczyniając się w ten sposób do silniejszego przeżycia spotkania z Panem Bogiem - podkreśla Krzysztof Duda.

Kompozytor, producent muzyczny, muzyk estradowy, od 45 lat organista w parafii pw. św. Antoniego w Gdyni-Wzgórzu św. Maksymiliana u franciszkanów. Krzysztof Duda swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w dziecięcych latach.

- Z muzyką miałem do czynienia od 6. roku życia. Z początku rodzice prowadzili mnie na prywatne lekcje muzyki, po czym ukończyłem ognisko muzyczne na pianinie. Jako 10-letni chłopak miałem możliwość pomagać ówczesnemu organiście w kościele NMP, obecnie Bazylice Morskiej w Gdyni. Zastępowałem go na nabożeństwach, następnie grałem na Mszach św. Byłem zafascynowany brzmieniem organów. Podobno do grania na tym instrumencie miałem smykałkę - uśmiecha się K. Duda.

W latach 1970 i 1971 był organistą w katedrze oliwskiej i wykonawcą recitali dla zwiedzających tę świątynię. Grę na organach doskonalił u Stanisława Kwiatkowskiego. - Przez kilka lat mogłem podpatrywać, jak on gra. Bardzo podobała mi się jego harmonia i postanowiłem, że w przyszłości też będę taką harmonią ludzi cieszył. Jestem wdzięczy Bogu za to, że spotkałem go na mojej drodze - mówi. Od 1978 r. jest organistą w parafii św. Antoniego w Gdyni, przejąwszy schedę po S. Kwiatkowskim.

Muzyka kościelna to dla niego "modlitwa dźwięków". - Samo pojęcie "muzyka kościelna" jest tym, co w danej chwili staram się przekazać słuchaczom w kościele. Organista ma bowiem ogromny wpływ na sferę duchową wiernych - zaznacza muzyk.

Od 1990 r. prowadzi własne studio nagrań, w którym realizuje projekty stanowiące połączenie muzyki organowej z nowoczesnymi możliwościami oferowanymi przez elektroniczną syntezę dźwięku. - Tworzę z potrzeby ducha. O mojej muzyce napisano, że balansuje między sacrum a profanum, chociaż stawianie granic w muzyce jest niewłaściwe - mówi K. Duda.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego wierni dziękowali swojemu organiście za 45 lat posługi w parafii.   W uroczystość Zwiastowania Pańskiego wierni dziękowali swojemu organiście za 45 lat posługi w parafii.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Za swoją muzyczną działalność był wielokrotnie nagradzany. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdyni w dziedzinie kultury "Galion Gdyński". Rok później wyróżniony został tytułem Osobowość Roku w dziedzinie kultury w Gdyni w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego".


Więcej w 14. numerze "Gościa Gdańskiego" na 10 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama