Kilkaset osób wzięło udział w piątkową noc 15 kwietnia w 6. Nocnym Misterium Krzyża - procesyjnej adoracji krzyża Pańskiego na historycznych ulicach dzielnic miasta.
Wydarzenie zorganizowało Bractwo św. Pawła, a w pochodzie uczestniczył ks. kan. Krzysztof Ławrukajtis, duchowy opiekun wspólnoty. Adoracja krzyża odbyła się po 2 latach przerwy spowodowanej przez pandemię. W nocnej wędrówce ulicami Gdańska wzięło udział kilkuset wiernych, którzy w skupieniu rozważali tajemnicę drzewa Życia.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 21.45 na Starym Przedmieściu, na Bastionie św. Gertrudy. Na fortecznym wzgórzu, niczym na Golgocie, stanął sześciometrowy krzyż. Misterium rozpoczęła modlitwa oraz śpiew tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych, lamentacyjnych. Następnie w ciszy, jedynie z towarzyszeniem dźwięków bębnów i kołatek, pokutnicy nieśli krzyż ulicami miasta. Pochód z pochodniami, świecami i lampionami przeszedł obok kościołów św. Trójcy, św. Piotra i Pawła, Niepokalanego Poczęcia NMP oraz św. Barbary, gdzie ustawiano krzyż i śpiewano pieśni. Ostatnią świątynią, do której dotarła procesja była bazyliki Mariackiej. Tam ks. Krzysztof Ławrukajtis odmówił z wiernymi modlitwę i udzielił uczestnikom misterium błogosławieństwa.
Nocne Misterium Krzyża, którego pomysłodawcą jest Adam Hlebowicz, gdański dziennikarz i dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, korzeniami sięga średniowiecza i organizowanych w Andaluzji tradycyjnych procesji w ramach obchodów Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia. Uroczyste procesje prowadzą tam członkowie bractw kościelnych (Hermandades), którzy, jako ubrani w specjalne stroje pokutnicy (Nazarenos), niosą krzyże, figury świętych, platformy ze scenami męki, świece. Charakterystycznym elementem stroju pokutników jest spiczasty kaptur. Jego stożkowaty kształt skierowany ku niebu, wskazuje miejsce zbawienia, do którego winien dążyć każdy chrześcijanin.
Gdański oddział "Gościa Niedzielnego" był patronem medialnym wydarzenia.
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.