W auli św. Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie odbył się koncert Gdańskiego Chóru Gospel. W ten sposób Caritas Archidiecezji Gdańskiej podziękowała swoim wolontariuszom oraz osobom działającym na rzecz pomocy Ukrainie. W wydarzeniu wziął udział abp Tadeusz Wojda.
W wypełnionej po brzegi auli św. Jana Pawła II zgromadzili się wolontariusze i osoby, którym Caritas Archidiecezji Gdańskiej podziękowała za zaangażowanie w akcjach, prowadzonych na rzecz pomocy Ukrainie. Oprócz żywiołowego występu Gdańskiego Chóru Gospel w programie były: loteria z nagrodami, prezentacje form wolontariatu oraz poczęstunek.
Uczestniczący w wydarzeniu abp Wojda powiedział, że słowo "dziękuję" zawsze wyraża to, co czujemy w sercu. - Wdzięczność możemy wyrażać na różne sposoby: poprzez śpiew, oklaski, obecność. Jednak najważniejszymi w tej całej poezji wdzięczności są ludzie, którzy z powodu wojny utracili swoje domy, kogoś z rodziny i teraz doświadczają wsparcia. Ich uśmiech, błysk radości w oczach to najpiękniejsze podziękowanie za naszą pomoc - zaznaczył metropolita gdański.
Ocenił, że pomoc Polaków dla Ukrainy to fenomen na skalę światową. - Pamiętamy różne kataklizmy w Europie, Ameryce Łacińskiej czy Azji, jednak nigdy nie było tak wielkiego odzewu. Naszą pomocą, tak wielką, wspaniałą, niepoliczalną daliśmy najpiękniejsze świadectwo naszej wiary - stwierdził abp Wojda.
- Serce się raduje, że mamy tak wspaniałych ludzi, którzy nie szczędzą czasu i sił, by pomóc drugiemu człowiekowi, będącemu w potrzebie. Dziękuję naszej gdańskiej Caritas za organizowanie i koordynowanie dzieł charytatywnych, wszystkim wolontariuszom za wszelką formę pomocy. Za to, że jesteście, czuwacie i chcecie pomagać. Ważne jest, byśmy dalej tę pomoc świadczyli. Trzeba się również modlić, aby wojna w Ukrainie zakończyła się jak najszybciej - dodał arcybiskup.
Ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas AG powiedział, że zorganizowane spotkanie to bardzo ważne dziękczynienie. - Chcemy podziękować Bogu i ludziom. Dziękujemy wam, drodzy wolontariusze, że stajecie się naczyniami Bożej łaski. Dzięki waszej gotowości, działaniu, któremu na imię Caritas, sprawiacie, że osoby doświadczające wojny w Ukrainie otrzymują chleb, pociechę, przytulenie, namiastkę poczucia bezpieczeństwa. To wszystko jest bardzo potrzebne, aby przetrwać to, co jest najtrudniejsze - podkreślił.
- Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w przededniu Niedzieli Bożego Miłosierdzia, święta patronalnego Caritas. Niech ono nas umacnia i pokrzepia do dalszych działań, tych mnóstwa inicjatyw i przedsięwzięć, które przez cały rok odbywają się dzięki wam - zauważył ks. Steć.