Ponad 600 osób wzięło udział w dwóch świątecznych posiłkach przygotowanych w niedzielę 24 kwietnia w auli Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie zorganizowały wspólnie Urząd Miasta Sopotu, Uniwersytet Gdański, Caritas AG oraz liczne organizacje pomocowe i sponsorzy.
W niedzielę 24 kwietnia wyznawcy Kościołów wschodnich świętowali Wielkanoc. Z tej okazji w Trójmieście przygotowano wielkanocne śniadania. Największe zorganizowano w Sopocie dla przebywających w mieście uchodźców z różnych regionów Ukrainy. Chętnych było tak wielu, że organizatorzy musieli podzielić ich na dwie grupy - łącznie w auli Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Armii Krajowej w Sopocie spotkało się ponad 600 Ukraińców. W porannej turze o godz. 9.30 przy suto zastawionych stołach zasiadło 384 uczestników. Na szczególne śniadanie przygotowano tradycyjne potrawy, które pojawiają się podczas prawosławnej Wielkanocy. Były wśród nich m.in. tradycyjne baby upieczone przez uchodźczynie.
Zgromadzonych powitał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Trudno znaleźć właściwe słowa w te ważne dla nas wszystkich ale i ciężkie dni. Jesteśmy pełni podziwu dla waszej odwagi, waszej wytrwałości i waszej walki za wolność waszą i naszą - mówił J. Karnowski.
Podziw dla "dzielnego narodu ukraińskiego, który bohatersko stanął w obronie wolnego świata" wyraził prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Pascha, którą dziś świętujemy, to symbol nadziei i odrodzenia. Życzę wam, abyście kolejne święta spędzili z najbliższymi i przyjaciółmi w odrodzonej i wolnej Ukrainie - życzył zgromadzonym naukowiec.
Pozdrowienia i życzenia przekazał również ks. kan. Janusz Steć, dyrektor Caritas AG. - Radość zmartwychwstania jest wielka, ogromna i daje potężną siłę. Czujemy się zaszczyceni, że możemy te święta przeżywać wraz z wami, pomimo że jest to tak trudny czas. Ale dzięki tej sile ducha Zmartwychwstałego możemy przezwyciężać największe trudności - powiedział ks. J. Steć.
Następnie ks. protojerej Dariusz Jóźwik, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Gdańsku, odmówił wielkanocną modlitwę. Pobłogosławił i pokropił obficie wodą święconą zgromadzonych i świąteczny posiłek.
W Gdyni ukraińskie śniadania odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 na Pogórzu, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 na Dąbrowie oraz Przystaniach Śmidowicza 49 i Chylońskiej 237. W Gdańsku świąteczny posiłek przygotowano dla 150 osób znajdujących się w miejskich punktach schronienia. W wielu parafiach archidiecezji gdańskiej miejscowe wspólnoty indywidualnie przygotowały śniadania wielkanocne dla przebywających wśród nich Ukraińców.