- Chcemy przybliżyć znaczenie pierwszego sakramentu, zarówno w wymiarze narodowym, wspólnotowym, jak i osobistym - mówi Joanna Olbert, prezes Akcji Katolickiej AG. W sobotę 30 kwietnia w Gdańsku odbędzie się drugi kongres organizacji.
Celem spotkania jest ukazanie roli chrztu św. w perspektywie historycznej, jak również w odniesieniu do współczesności. - W tym roku przeżywamy 1025. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. W 997 r. przybył on na pomorską ziemię, gdzie "chrzcił ogromną rzeszę ludzi". Dziejowa misja świętego biskupa zapoczątkowała chrześcijaństwo na Pomorzu. My, współcześnie żyjący, jesteśmy dziedzicami tego wiekopomnego wydarzenia. I jako ludzie ochrzczeni jesteśmy, na mocy przyjętego sakramentu, odpowiedzialni za "strzeżenie chrześcijańskiego znamienia tej ziemi", jak powiedział kard. August Hlond. Od nas, od naszych rodzin, osobistych postaw będzie w dużej mierze zależało, jakie będzie oblicze tej ziemi - chrześcijańskie czy pogańskie - mówi J. Olbert.
Kongres ma charakter otwarty i na wydarzenie zaproszeni są wszyscy wierni archidiecezji gdańskiej. Sobotnie spotkanie rozpocznie się w archikatedrze oliwskiej o godz. 9.30 Mszą św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Po niej w auli św. Jana Pawła II zostaną wygłoszone referaty gości.
W czasie II Kongresu AK AG zostaną rozprowadzone repliki wczesnośredniowiecznego krzyża - jednego z najstarszych zabytków archeologicznych świadczących o chrystianizacji pomorskiej ziemi. Krzyż pochodzi z X-XI wieku. - Pragniemy, by ten znak naszej wiary i wiary naszych przodków powrócił do naszych domów, do naszych miejsc pracy - dodaje J. Olbert.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem abp. Wojdy.
Wykłady:
11.15 - ks. prof. Stanisław Wilk SDB (Lublin) - "Święty Wojciech i jego dziedzictwo",
11.45 - ks. prof. Grzegorz Wejman (Szczecin) - "Chrześcijańskie dzieje pomorskiej ziemi",
12.15 - dr Ewa Trawicka (Gdańsk) - "Najstarsze świadectwa chrystianizacji Gdańska w świetle badań archeologicznych",
13.15 - ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr (Poznań) - "Kulturowe znaczenie chrztu Polski - implikacje współczesne",
13.45 - ks. prof. Robert Skrzypczak (Warszawa) - "Chrześcijaninie, co uczyniłeś ze swoim chrztem?",
14.15 - ks. prof. Tadeusz Borutka (Kraków) - "»Akcjo Katolicka, nie lękaj się. Należysz do Kościoła i mieszkasz w sercu Boga«. Miejsce i rola Akcji Katolickiej w Kościele i w świecie",
15.00 - podsumowanie i zakończenie kongresu.