Parafia w Gdańsku-Świbnie to wspólnota, która kultywuje żywą pamięć o św. Wojciechu, czeskim biskupie, patronie Pomorza i Polski. Przed jego relikwiami modlą się miejscowi wierni i pielgrzymi.
Świątynia w Świbnie znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej, której powstanie związane jest z Wisłą. Większość terenów obecnego Świbna jeszcze w 1552 r. opisano jako opustoszałe nieużytki. Oddano je w dzierżawę bogatym gdańskim mieszczanom. W opisie Gdańska z 1793 r. wieś Schiewenhorst liczyła 30 gospodarstw, w których mieszkało 150 osób. Na początku XIX w. znajdowały się tu dwie piekarnie, kuźnia i karczma. W 1885 r. mieszkało tam 269 ewangelików i 12 katolików należących do parafii Fuerstenwerder (dzisiejsze Żuławki). Podobnie jak pobliskie Sobieszewo w XIX w. również Świbno zaczęło przejmować funkcje rekreacyjne. Nad morzem urządzono kąpielisko.
Budowa przekopu Wisły w 1895 r. było przełomowym wydarzeniem w dziejach miejscowości. Pomiędzy Świbnem a Mikoszewem powstały szeroka rzeka, solidne wały i port rybacki w Świbnie. Ludność wyznania katolickiego zamieszkująca tereny dzisiejszej parafii w Świbnie od czasów ich zasiedlenia do wykonania nowego ujścia Wisły należała do parafii w Żuławkach, powstałej już w XIV wieku. Dopiero w 1947 r. administrator apostolski diecezji gdańskiej ks. Andrzej Wronka erygował w Sobieszewie samodzielną placówkę duszpasterską i powierzył ją Zgromadzeniu Księży Saletynów. Obejmowała ona swoim zasięgiem Świbno, gdzie liturgie odprawiano w poewangelickiej kaplicy, zbudowanej w latach 20. XX wieku. Na początku 1948 r. poświęcono kaplicę, nadając jej tytuł św. Wojciecha.
Posługę duszpasterską w świbnieńskiej kaplicy sprawowali saletyni dojeżdżający z Sobieszewa. Dopiero pod koniec lat 60. wikariusze zamieszkali w miejscowości. Przebudowano też wówczas kaplicę, która mogła pomieścić 170 osób. W lipcu 1970 r. poświęcił ją bp Lech Kaczmarek, ówczesny biskup gdański. W sierpniu 1974 r. powołano tu samodzielny wikariat z kapłanem diecezjalnym na czele. Został nim ks. prał. Ryszard Wołos. Z biegiem lat kaplica okazała się niewystarczająca, a władze zgodziły się na budowę nowej świątyni dopiero w marcu 1981 roku. 15 maja tego roku erygowano parafię w Świbnie pw. św. Wojciecha. Wspólnota pozyskała od władz teren naprzeciwko kaplicy, po drugiej stronie drogi do Sobieszewa.
Przez kolejne lata trwały prace przygotowawcze do budowy, m.in. projektowanie kościoła przez architektów pod kierunkiem Szczepana Bauma. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił 12 czerwca 1987 r. św. Jan Paweł II, podczas Mszy św. na gdańskiej Zaspie. Pod koniec 1987 r. powstał projekt budynku kościelnego, który składa się z dwóch części – sakralnej i administracyjno-katechetycznej. Świątynia obejmowała prezbiterium, nawę główną i boczną, 3 kaplice, przedsionek oraz chór. Prace przy budowie kościoła pod kierownictwem ks. Wołosa ruszyły w 1988 roku. Świątynia miała być pomnikiem milenium chrztu Gdańska. 20 kwietnia 1997 r. abp. Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, poświęcił kościół i podniósł go do rangi sanktuarium św. Wojciecha, nadając tytuł: Milenijne Sanktuarium Chrzciciela Gdańska. Prace przy budowie ks. prał. Wołos zakończył w 2000 r., spędzając tu kolejne lata – od 2004 r. na emeryturze aż do śmierci w 2015 roku.
W sierpniu 2004 r. funkcję proboszcza objął ks. Krzysztof Gnich. – Dziś nasz kościół jest w pełni wyposażony. Trzeba jednak już pomyśleć o odnowieniu i odświeżeniu elewacji zewnętrznej. Prace remontowe muszą przejść też ściany i ławki wewnątrz. Również kaplica, która była kiedyś kościołem parafialnym, wymaga remontu i zagospodarowania – mówi. Na terenie parafii zameldowanych jest 1950 osób. Wspólnotę świbnieńską można nazwać „podmiejską”. – Ciekawostką jest to, że choć jesteśmy administracyjnie dzielnicą Gdańska, to jednak większość mówi: „Jedziemy do Gdańska” – śmieje się ks. Gnich.
W parafii działają wspólnoty: Żywy Różaniec, PZ Caritas, SK Caritas, LSO, Schola Dziecięca, Chór Parafialny „Adalbertus”. Kult patrona rozwija się nie tylko w odprawianej przed jego relikwiami Nowennie do św. Wojciecha Chrzciciela Gdańska w ostatnią niedzielę każdego miesiąca na wszystkich Mszach św. Działa też założone tu w 2003 r. Bractwo św. Wojciecha, które krzewi kult świętego również poza parafią.
Zapraszamy
Parafia pw. św. Wojciecha
Milenijne Sanktuarium św. Wojciecha Chrzciciela Gdańska
ul. Boguckiego 52A,
80-690 Gdańsk-Świbno
Porządek Mszy św.:
niedz.: 8.10, 10.10, 12.10;
pon.–sob.: 18.05.
Odpust: 23 kwietnia.