Nowy numer 09/2024 Archiwum

Koronacja wizerunku Matki Bożej Pocieszenia - przygotowania w Gdyni

Trwają duchowe przygotowania do uroczystej koronacji obrazu 12 czerwca. W niedzielę 29 maja rozpoczną się rekolekcje, które będzie głosił ks. kan. Piotr Przyborek, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia znajduje się w Bazylice Morskiej w Gdyni. Wizerunek Maryi powstawał w czasie budowy ołtarza głównego pierwszej świątyni w Gdyni w 1923 roku. Został namalowany w Wejherowie przez prof. Jana Rutkowskiego, znanego polskiego konserwatora zabytków, który był kustoszem obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Obraz o wymiarach 160 na 95 cm, zamówiony przez Stanisława Wachowiaka, ówczesnego wojewodę pomorskiego, został umieszczony w ołtarzu rok później. Od początku był otaczany szczególną czcią mieszkańców Gdyni.

W ramach duchowych przygotowań do uroczystości koronacji trwają modlitwy dziękczynne na nabożeństwach majowych. Matka Boża Pocieszenia przez 100 lat swojej obecności w Bazylice Morskiej stała się opiekunką Gdyni, a Jej wizerunek słynie ze szczególnych łask. - Za tę opiekę podziękujemy Jej koronami poświęconymi przez papieża Franciszka. Serdecznie zapraszam na uroczystość w sobotę 12 czerwca o godz. 13 do sanktuarium przy Bazylice Morskiej z udziałem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce - mówi ks. inf. Edmund Skalski, proboszcz bazyliki.

Od 29 maja do 1 czerwca, w czasie rekolekcji przed koronacją, nauki będzie głosił ks. kan. Piotr Przyborek, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego archidiecezji. - W ramach głoszonych nauk będę zajmował się tematyką Maryi, Oblubienicy Ducha Świętego. Będę proponował, by osobiście zawierzyć swoje życie Matce Bożej. By obrać Ją za życiową patronkę i szczególną orędowniczkę we wszelkich sprawach - mówi rekolekcjonista.


Więcej o obrazie Matki Bożej Pocieszenia z Gdyni w numerze 21. ”Gościa Gdańskiego” na 29 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama