Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Lekcje z witrażami

Parafia pw. św. Jadwigi Królowej na gdyńskich Karwinach jest miejscem kultu polskiej monarchini. Jej historię zaprezentowano na barwnych szklanych obrazach – za rok, na 25-lecie wspólnoty, powstaną dwa kolejne.

Karwiny to jedna z 21 dzielnic Gdyni. Przed przyłączeniem do granic miasta w 1953 r. stanowiły integralną część Wielkiego Kacka. Nazwa Karwiny pochodzi od kaszubskiego słowa „karwia”, oznaczającego pastwiska, łąki. Obecny kształt dzielnicy powstał pod koniec lat 70., gdy zaczęto tu budować wielkie osiedle bloków mieszkalnych. Parafia w tej części dzielnicy (Karwiny I) została erygowana przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, metropolitę gdańskiego, 12 lipca 1998 r. Od początku patronuje jej św. Jadwiga Królowa.

– Wydzielono ją z 3 parafii: Niepokalanego Serca Maryi, św. Wawrzyńca i Chrystusa Króla. Pierwszą Mszę sprawował abp Gocłowski 2 sierpnia na łące, po drugiej stronie torów, u zbiegu ulic Żniwnej i Wielkopolskiej. Mieszkańcy, witając metropolitę, wyrażali obawę, czy będziemy w stanie zbudować swój kościół. Dzisiaj możemy cieszyć się świątynią, choć były też i trudy budowania parafii – mówi ks. Marek Adamczyk, budowniczy i proboszcz parafii. W czasie budowy świątyni Msze św. odprawiano m.in. w tunelu foliowym, potem w pierwszej kapliczce, która spłonęła, ale została szybko odbudowana. Były także poszukiwania odpowiedniego miejsca pod budowę docelowej świątyni.

– To były pierwsze lata naszej parafii. W końcu udało się nabyć ziemię. Prace architektoniczne przy powstawaniu kościoła rozpoczęli architekt Narcyz Sienkiewicz i konstruktor Marian Sak. Powstał piękny projekt i mogliśmy 12 listopada 2001 r. rozpocząć budowę. Prace pozwoliły odprawić pierwszą Mszę św. w dolnej części kościoła już w Wielki Czwartek 2003 r. – wspomina proboszcz. Ważną datą w historii parafii jest 13 kwietnia 2006 r. – kolejny Wielki Czwartek, w którym abp Gocłowski poświęcił górną część kościoła. Dalsze lata wypełniało wykończenie dolnej części, gdzie swoje miejsce znalazły kaplica, salki i kawiarnia. Została zbudowana również plebania z kaplicą domową. Ostatnie lata to troska o wyposażenie wnętrza górnego kościoła. – Zostały zamontowane aluminiowe okna, dębowe drzwi, ławki i konfesjonały. Powstał ołtarz „Jezu ufam Tobie”, kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz pojawiły się relikwie św. Jadwigi, św. Jana Pawła II, św. Faustyny i św. Rafała Kalinowskiego – wylicza ks. Marek Adamczyk.

W 2008 r. została ułożona granitowa posadzka w prezbiterium i w kościele. Latem 2013 r. zakupiono marmurową ambonę i chrzcielnicę. Trzy lata trwały prace przy elewacji, do jesieni 2013 r. Wiosną 2014 r. zbudowany został trawertynowy ołtarz główny z płaskorzeźbami autorstwa Ireny Loroch, nowym tabernakulum i figurą Chrystusa Ukrzyżowanego autorstwa Andrzeja Burkota. W tym samym czasie została ułożona kostka brukowa na placu przed kościołem i plebanią. 8 czerwca 2015 r., w dniu parafialnego święta, konsekrowano kościół. Prawdziwą dumą proboszcza są powstałe w 2016 i 2017 r. witraże w bocznych oknach. – Wszystkie są autorstwa Macieja Kauczyńskiego z krakowskiej pracowni witraży. Przedstawiają sceny z życia św. Jadwigi Królowej. Jest m.in. jej wjazd do Krakowa na koronację, wizerunek przedstawiający fundację Akademii Krakowskiej – mówi proboszcz. Co ciekawe, witraże znajdują się na poziomie kościelnych ławek. To daje możliwość ich bezpośredniego oglądania, z czego skrzętnie korzysta sąsiadujące z kościołem przedszkole.

– W czasie wizyt dzieci opowiadam o historii naszej patronki, a żywe kolory witraży bardzo podobają się małym gościom – dodaje ks. Marek. W 2017 r. abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił wszystkie witraże i nowe organy. Powstanie parafii to nie tylko budowa, ale też praca duszpasterska. – Nie jesteśmy w stanie policzyć, ilu parafian pojednaliśmy z Bogiem w sakramencie pokuty, ale wiemy, że rozdaliśmy ponad milion Komunii św. W naszej parafii działają Żywy Różaniec, poradnia rodzinna, Caritas, Domowy Kościół, schola i zespół młodzieżowy. Jest też wspólnota MaranaTha i Ruch Szensztacki. W ostatnich latach przybywa nowych parafian, szczególnie z Warmii i Mazur. Obecnie jako wspólnota liczymy 9 tys. wiernych – mówi kapłan. Są też plany – w przyszłym roku parafia będzie świętować swoje ćwierćwiecze. Z tej okazji powstaną dwa nowe witraże poświęcone św. Jadwidze, które pojawią się na fasadzie świątyni.


Zapraszamy

Parafia pw. Świętej Jadwigi Królowej

ul. Korzenna 2

81-587 Gdynia

www.sw-jadwiga.pl

Porządek Mszy św.: Niedz.: 7.30, 9.00, 10.30 (dzieci), 12.00 (suma parafialna), 13.15, 18.00 Pon.–sob.: 7.00, 8.00, 18.00

Odpust: 8 czerwca

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama