Nowy numer 39/2023 Archiwum

Wkrótce jubileuszowy, 65. festiwal organowy w Oliwie

Już 1 lipca melomani usłyszą pierwszy koncert z festiwalowej serii w archikatedrze oliwskiej. - Oliwskie organy to pełnia brzmień, pozwalają wykonywać literaturę muzyczną od baroku, poprzez kolejne epoki, aż po przełom XIX i XX w. - zaprasza prof. Roman Perucki, światowej sławy wirtuoz organów i dyrektor festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie potrwa w tym roku od 1 lipca do 23 sierpnia, z koncertami we wtorki i piątki o godz.20. To jedna z najstarszych tego typu imprez w Europie. Unikatowe pod względem architektonicznym wnętrze katedry, jak również jedyne w swoim rodzaju królewskie organy czynią ze świątyni idealne miejsce do doświadczania muzyki organowej za pośrednictwem niemal wszystkich zmysłów.

Festiwal od 65 lat podtrzymuje tradycję organową i status Gdańska jako jednego z najważniejszych ośrodków muzycznych w Europie. W tym roku Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra" zaprosiło do współpracy artystów polskich i zagranicznych, dzięki czemu podczas wydarzenia usłyszymy polskie kompozycje skonfrontowane z zagranicznymi utworami. Słuchacze zostaną zapoznani z mniej znaną twórczością, dziełami zapomnianymi bądź rzadko wykonywanymi. Pełne uczestnictwo publiczności w koncertach ułatwi zainstalowany w świątyni ekran multimedialny. Dzięki temu melomani siedzący tyłem do organów będą mogli usłyszeć grającego artystę i obserwować jego grę "na żywo". Każdy koncert poprowadzi konferansjer.

- W Oliwie muzyka rozbrzmiewa na wspaniałym instrumencie, w wirtuozowskich wykonaniach i we wspaniałym wnętrzu pocysterskiej świątyni. Jesteśmy elementem pomorskiej mapy kulturalnej, podnosząc Gdańsk do rangi stolicy organowej Polski Północnej, promieniując na wszystkie mniejsze ośrodki kulturalne - mówi prof. Perucki.


Program 65. MFMO w Oliwie:
01 lipca - inauguracja - Orkiestra Symfoniczna PFB, Jakub Chrenowicz - dyrygent, Karol Mossakowski - organy
05 lipca - Roman Perucki
08 lipca - Arturo Barba
12 lipca - Bogdan Narloch
15 lipca – Damian Skowroński
19 lipca - Ulfert Schmidt
26 lipca - Ines Maidre-Aarvik
29 lipca - Mateusz Rzewuski, Patryk Podwojski
02 sierpnia - Johannes Skudlik
05 sierpnia - Fabio Ciofini
09 sierpnia - Harald Gokus
12 sierpnia - Hanna Dys
16 sierpnia - Józef Serafin
19 sierpnia - Andrzej Chorosiński
23 sierpnia - Frédéric Ledroit

Bilety do kupienia TUTAJ i w kasach w archikatedrze oliwskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast