Młodzi z Ruchu Światło–Życie od ponad roku przygotowują, nagrywają i montują filmiki, które następnie publikują w internecie. Swój projekt nazwali „Stawiamy kroki” w nadziei, że pomogą innym zrozumieć Kościół, znaleźć w nim swoje miejsce, a także spotkać Chrystusa.
Chodzi o ukazanie Kościoła i głównych prawd wiary oczami młodego człowieka. – Projekt może ułatwić formację w Ruchu Światło–Życie, a także być uatrakcyjnieniem spotkań w różnych grupach duszpasterskich, nie tylko oazowych lub w katechezie – mówi Małgorzata Nastrożna. – Formację do Oazy Nowego Życia ll stopnia można nazwać „krokami” lub „drogowskazami” ku dojrzałości chrześcijańskiej. Poprzez ten projekt chcemy pomagać innym wchodzić głębiej w prawdy naszej wiary – mówi Krzysztof Wica.
Filmiki przygotowują właśnie w oparciu o formację roczną, przygotowującą do Oazy Nowego Życia II stopnia. Składa się ona z 10 drogowskazów: Jezus Chrystus, Niepokalana, Duch Święty, Kościół, słowo Boże, modlitwa, liturgia, świadectwo, nowa kultura i agape. – Bardzo porusza mnie koncepcja, którą ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło–Życie, przygotował dla młodzieży, ponieważ pokazuje ona, co znaczy być w Kościele, we wspólnocie i jak wygląda droga chrześcijańskiego życia. Dzięki drogowskazom już wiem, w którą stronę mam patrzeć, by spotkać się z Bogiem – zaznacza Krzysztof.
Młodzi chcą do każdego tematu przygotować dwa filmiki. Pierwszy to prezentacja danego zagadnienia przez młodych członków RŚŻ, zaś w drugim przedstawiane będą świadectwa różnych osób jako inspiracja do podjęcia konkretnych zmian w swoim życiu. – Ten projekt ma ukazać inne spojrzenie na Kościół i ludzi go tworzących. Chcemy wnieść do niego ożywienie, przebudzenie i odnowienie – dodaje K. Wica.
15-minutowe filmiki tworzy młodzież z Trójmiasta, która od początku samodzielnie pisze scenariusze oraz przygotowuje scenografię. Aby prace przebiegały bez zakłóceń, podzielili między siebie wszystkie zadania. W skład ekipy filmowej wchodzą M. Nastrożna i K. Wica, aktorzy i prowadzący filmiki, Julia Drożdżal, kierownik produkcji filmowej, charakteryzator, scenograf. Młodym pomagają księża opiekunowie – ks. Krzysztof Pasek, współreżyser, montażysta, a także ks. Andrzej Lojtek, producent. Młodzież bardzo ceni sobie wspólne działania.
– Moją największą radością i zaskoczeniem tego projektu jest ogromna przychylność Boża, objawiająca się w życzliwości ludzi, atmosferze na planie, talentach oraz umiejętnościach zaangażowanych w ten projekt, a także w nas samych – 5-osobowej ekipie filmowej. To Duch Święty sprawia, że stajemy się małą rodziną i możemy czuć się dobrze ze sobą, mimo wielu różnic. Najbardziej jednak dotknęła mnie otwartość ludzkich serc w każdym miejscu, w którym mieliśmy okazję przebywać. Zachwyca mnie, ile piękna jest w człowieku. Jestem wdzięczna Bogu za to, że mogłam doświadczyć tego na nowo – mówi M. Nastrożna. – Projekt wpływa na moją dojrzałość zarówno ludzką, jak i w aspekcie duchowym, wypełnia dobrymi wspomnieniami. Daje możliwość służby oraz odpoczynku jednocześnie. Dużym zaskoczeniem dla mnie jest to, że rozwinął się we mnie szacunek do cudzej pracy. Sporym wyzwaniem jest dostrzeganie drugiego człowieka, a nie swojego egoizmu – dodaje Małgorzata.
Nagrywając filmiki, młodzież odwiedza różne ciekawe miejsca. Byli już w Rzymie, Manoppello, Gnieźnie, Lednicy, Niepokalanowie, Gietrzwałdzie, Krakowie i Krościenku nad Dunajcem. W dalszych planach mają kolejne podróże po Polsce. Pierwsze efekty rocznej pracy młodych to dwa filmy rozpoczynające serię „Stawiamy kroki”, które znajdują się na kanale YouTube Ruchu Światło–Życie Archidiecezji Gdańskiej oraz na stronie internetowej www.gdansk.oaza.pl. Realizując swoje zamierzenia, młodzież napotkała trudności finansowe, związane z kupnem materiałów potrzebnych na zbudowanie kolejnych scenografii i rekwizytów, zakupem dodatkowych akcesoriów potrzebnych do nagrań, a także spłatą dotychczas kupionego sprzętu. Aby móc dalej kontynuować projekt, postanowili otworzyć zbiórkę pieniędzy na stronie: zrzutka.pl. Inicjatywa ma trwać do września 2023 r., do tego czasu na kanale pojawią się wszystkie odcinki stworzone przez młodzież Ruchu Światło–Życie.