Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zbawienny prysznic

Piotr Połoński pracuje w gdańskim ośrodku dla osób bezdomnych jako opiekun medyczny. Wśród codziennych obowiązków znajduje też czas na ewangelizację. Jest pomysłodawcą pierwszej mobilnej łaźni na Pomorzu.

Piotr, prócz kwalifikacji medycznych, ma dyplom terapeuty zajęciowego, zrobił też kursy fryzjerski i podologiczny. Ukończył Ogólnopolską Szkołę Ewangelizatorów pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. W ośrodku zajmuje się przede wszystkim czynnościami pielęgnacyjno-kąpielowymi mężczyzn - strzyże ich, goli, dba o paznokcie. - Po skorzystaniu z prysznica panowie są zupełnie innymi ludźmi, obmycie się przywraca im poczucie godności. Celebrują ten moment. Otwierają się, mówią i słuchają. Można porozmawiać z nimi o słowie Bożym, przypomnieć o Chrystusie, niekiedy nawet Go przedstawić. Jest to początek ewangelizacji - tłumaczy P. Połoński.

W czasie wolnym Piotr jest wolontariuszem. - Po pracy spotykam się na gdańskich ulicach z ludźmi, którzy tam mieszkają. Widzę, w jakim są stanie. To osoby zaniedbane, które niekiedy nie są tego w pełni świadome - dodaje. Podczas pomocy wykluczonym społecznie zauważył, że nie za bardzo mają się gdzie wykąpać. - Prysznice, z których mogą korzystać, znajdują się bardzo daleko od centrum Gdańska. Pierwszy jest przy ul. Żaglowej w Letnicy, a kolejny - dopiero w centrali gdańskiej Caritas, mieszczącej się w Sopocie. Pomyślałem, że warto, by takich miejsc w naszym mieście powstało więcej. Zacząłem działać, zgłaszać problem w Urzędzie Miasta i MOPR, niestety bez efektów - opowiada.

Piotr zdecydował się wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować mobilną łaźnię dla ubogich, która powstanie w przyczepie o wymiarach 320 x 210 cm. Będzie wyposażona w prysznic z brodzikiem i uchwytami BHP, bojler elektryczny, grzejnik i wentylację. Przyczepa jest "samowystarczalna" - ma agregat, pompę pobierającą wodę z wbudowanego zbiornika i miejsce na wodę brudną. Będzie ją można także podłączyć do prądu i bieżącej wody, ale nie jest to niezbędne.

Mobilna łazienka dla ubogich jest już w produkcji. By pokryć koszty, P. Połoński otworzył zbiórkę internetową pod adresem: pomagam.pl/mobilna-lazienka. Inicjatywa ma trwać do momentu zebrania niezbędnej kwoty 44 tys. zł. Do tej pory, z pomocą ośrodka dla osób bezdomnych, w którym pracuje Piotr, udało się zebrać środki czystości oraz ubrania, które będą wspomagać działanie łaźni.


Więcej w 29. numerze "Gościa Gdańskiego" na 24 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama