W sali multimedialnej przy bazylice Mariackiej w Gdańsku zainaugurowano cykl spotkań z filozofią i muzyką. W sobotę 30 lipca ks. prof. dr hab. Piotr Roszak mówił o szczęściu według św. Tomasza z Akwinu, a następnie wystąpiła Capella Cistercian. Kolejne spotkania 6 i 13 sierpnia.
Spotkania pn. "Jarmarczne gadanie - czyli rozmowy o życiu" odbywają się po raz pierwszy. To nawiązanie do wielowiekowej tradycji Jarmarku św. Dominika, na który przybywali nie tylko handlarze, ale także kaznodzieje, uczeni i filozofowie z całej Europy. Od wieków impreza była i jest miejscem spotkania ludzi różnych kultur i światopoglądów.
- Ta propozycja zrodziła się w centrum duchowym i kulturowym, jakim jest bazylika Mariacka. Pomysłodawcą jest ks. prał. Ireneusz Bradtke, który zaprosił Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu do tworzenia tego wydarzenia. Mam nadzieję, że będzie ono intelektualną i kulturową ucztą oraz na stałe wpisze się w program corocznego Jarmarku Dominikańskiego - mówił ks. Adam Jeszka, moderator wydarzenia.
Podczas pierwszego spotkania wykład pt. "Św. Tomasz z Akwinu o tym, jak być szczęśliwym" wygłosił ks. prof. dr hab. Piotr Roszak. - Temat szczęścia bardzo mocno łączy wszystkich ludzi. Często bowiem życzymy sobie zdrowia i szczęścia. Jednak powinno się w nas zrodzić pytanie - jak to szczęście rozumieć? Czy jest to coś, co przychodzi niespodziewanie, na zasadzie przypadku, zbiegu okoliczności? Czy to ma na myśli św. Tomasz, mówiąc o szczęściu? - pytał kapłan.
- Akwinata radzi, że aby być szczęśliwym, trzeba być dobrym. Człowiek dobry będzie szczęśliwy, bo szczęście nie jest kumulacją przyjemności. Człowiek będzie szczęśliwy, jeśli będzie poznawał prawdę. Czasami trudną, bolesną, dzięki której będzie mógł osiągnąć cnotę, moc, zdolność. Jak to zrobić? Tomasz mówi, aby w zabieganym życiu znaleźć czas na kontemplację. Dodaje, że potrzebne jest również grono przyjaciół, bo człowiek sam nie będzie szczęśliwy - mówił ks. Roszak.
Po wykładzie wystąpiła Capella Cistercian, prezentując koncert muzyki średniowiecznej "Sacrum i profanum".
Kolejne spotkanie zaplanowano na 6 sierpnia (sobota) o godz. 19.45. Wykład pt. "Życie jak w Madrycie. Miguel de Unamuno o jedynej tęsknocie człowieka" wygłosi ks. Jeszka. W drugiej części odbędzie się koncert muzyki hiszpańskiej w wykonaniu Marcina Kozioła. Natomiast 13 sierpnia temat: "Życie jest opowieścią. Filozofia Joshuy Seachrisa" przedstawi Błażej Szymichowski, filozof, stypendysta Ian Ramsey Center na Uniwersytecie Oxfordzkim. Po części naukowej będzie czas na kaszubską drożdżówkę. Wstęp na spotkania jest wolny. Liczba miejsc ograniczona - maksymalnie 50 osób.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym gdańskiego oddziału "Gościa Niedzielnego".