Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy to świątynia w nadmorskiej Juracie. Latem, w czasie wakacji, liczba wiernych wielokrotnie wzrasta, a na Mszach św. można czasem spotkać prezydenta Polski, który ma w pobliżu swoją rezydencję.
Jurata to jedna z najmłodszych miejscowości na Półwyspie Helskim. Jeszcze w latach 20. XX w. były tu tylko wydmy i sosnowy las. W 1928 r. powstała Spółka Akcyjna Jurata, założona przez kilku polskich przemysłowców, której zadaniem było stworzenie wielkiego kurortu nadmorskiego. Tak zaczęła się historia Juraty, nazwanej tak od imienia legendarnej żmudzkiej bogini, mieszkającej pod wodą w bursztynowym pałacu. Do 1931 r. powstawały tu pensjonaty i wille. Jurata została zaprojektowana w nowoczesnym stylu, zgodnie z aktualnymi trendami europejskimi. Najbardziej znany, luksusowy hotel Lido odwiedzali m.in. Wojciech Kossak, Jan Kiepura, Eugeniusz Bodo czy gen. Władysław Sikorski. Znajdowały się tu prywatne posiadłości arystokratów oraz znanych polityków, w tym prezydenta Ignacego Mościckiego, który miał tu oficjalną rezydencję.
Po wojnie komuniści postanowili zrobić z Juraty miejsce urlopowego odpoczynku dla „ludu pracującego”. Zbudowano wówczas wiele zakładowych, resortowych ośrodków wypoczynkowych, powstało też molo prowadzące w głąb Zatoki Puckiej. W ostatnich kilkudziesięciu latach Jurata znów staje się ekskluzywnym kurortem. Do swojej letniej rezydencji powrócił już także w 1998 r. prezydent Polski. Od 1937 r. istniała w Juracie kaplica pw. Anioła Stróża, stanowiąca kościół filialny parafii w Jastarni. W czasie wojny Niemcy rozebrali ją, pozostawiając jedynie fundamenty. Działania zmierzające do wybudowania kaplicy katechetycznej w Juracie skłoniły ówczesnego ordynariusza diecezji chełmińskiej bp. Mariana Przykuckiego do decyzji o ustanowieniu ośrodka duszpasterskiego w Juracie.
1 lipca 1989 r. biskup erygował odrębną od parafii Jastarnia strukturę kościelną, z własnym duszpasterzem, któremu powierzył uprawnienia proboszczowskie. Ośrodek duszpasterski jako tytuł patronalny otrzymał wezwanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dekret ten stał się administracyjną podstawą prawną nowej wspólnoty parafialnej, dlatego to on wyznacza datę kolejnych jubileuszów w historii jurackiej parafii. Pierwszym koniecznym działaniem była budowa tymczasowej kaplicy. W ekspresowym tempie – w ciągu dwóch miesięcy – ukończono tę inicjatywę, a poświęcił ją 2 września 1990 r. bp Andrzej Śliwiński. Na patrona wybrany został św. Brat Albert. 15 miesięcy później, dekretem bp. Przykuckiego, 24 listopada 1991 r. utworzono parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Juracie.
Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Reszka, który przystąpił do organizacji życia duszpasterskiego i wzniesienia świątyni parafialnej. 5 lipca 1992 r. abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, poświęcił i wmurował kamień węgielny z jeziora Genezaret pod nowy kościół. W 2009 r. nastąpiła konsekracja świątyni. Malowniczo położony w lesie obiekt został wzniesiony według projektu architektów Bożeny i Andrzeja Poźniaków. Wystrój nawiązuje do doświadczeń apostołów jako rybaków dusz i związków Kaszubów z morzem. W parafii liczącej 180 wiernych, których liczba latem rośnie do kilku tysięcy, działają wspólnoty Żywego Różańca i Liturgiczna Służba Ołtarza. Jest też klub seniora, który szczególnie jesienią i zimą cieszy się popularnością wśród parafian. W kościele odbywają się koncerty chórów i orkiestr, a także Przegląd Piosenki Religijnej. W świątyni powstaje od 2018 r. bursztynowy ołtarz. – To wotum za niepodległość Polski, tworzone z naturalnych, nieszlifowanych bursztynów z naszego wybrzeża. Mamy także wiele wotów od prezydentów Polski, którzy są naszymi gośćmi na niedzielnych Mszach św., gdy tylko przebywają w rezydencji – mówi ks. Marcin Nowak, proboszcz parafii. W ostatnich miesiącach wspólnota zakończyła modernizację systemu ogrzewania, wymieniane są także drzwi w świątyni. Dla letników parafia ma propozycję skorzystania z oferty pokoi gościnnych.
Zapraszamy
Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
ul. ks. Gołębiowskiego 1, 84-141 Jurata.
Porządek Mszy św.:
pon.–sob.: 19.00 (wt. i czw. 10.00);
niedz.: 8.00, 10.00, 11.30, 19.00, 20.30.
Odpust: 27 czerwca.