Nowy numer 48/2023 Archiwum

Gdynia muzyką uczci Cud nad Wisłą

Stowarzyszenie "Katolickie Centrum Kultury" zaprasza do wzięcia udziału w koncercie "Nieszpory Patriotyczne 2022", który odbędzie się 15 sierpnia o godz. 17 w Gdyni w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze.

Od kilku lat rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. gdynianie świętują "śpiewająco". W koncercie na Kamiennej Górze biorą licznie udział wszyscy, którzy chcą oddać cześć bohaterom, ale też wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i piosenki o tematyce polskości. - Jest to okazja do upamiętnienia historycznego wydarzenia wielkiej ofiary polskiego żołnierza. Był to początek odradzania się II Rzeczypospolitej, zwycięstwo patriotyzmu nad totalitaryzmem, ale także początek rodzenia się Polski we wszystkich dziedzinach - mówi Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia "Katolickie Centrum Kultury", organizator imprezy.

Tegoroczne "Nieszpory Patriotyczne" poruszą także w artystycznej formie tematykę miejską. - Mija 100 lat od rozpoczęcia budowy gdyńskiego portu, który stał się polskim oknem na świat, ale także dał początek miastu. Dlatego też, prócz pieśni patriotycznych, zabrzmią również utwory o tematyce morskiej - dodaje J. Szydłak.

Za stronę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada Cezary Paciorek, znany akordeonista, który od początku "Nieszporów Patriotycznych" współpracuje przy ich tworzeniu. - Będzie mu towarzyszył na saksofonie syn Franciszek. Partie wokalne wykona Beata Śnieg, znana gdańska chórzystka i dyrygent, wraz z przyjaciółmi. Tradycyjnie zaśpiewają i zagrają aktorzy z teatru Nazaret, który tworzy nasze stowarzyszenie - mówi J. Szydłak.

Koncert adresowany jest do osób w każdym wieku - dziadków, rodziców, dzieci i wnuków. To zaproszenie zarówno do słuchania, jak i wspólnego śpiewania. Organizatorami "Nieszporów Patriotycznych" są miasto Gdynia i Stowarzyszenie "Katolickie Centrum Kultury". Sponsorami koncertu zostali Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA i Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto.

Wydarzenie będzie dostępne również online na kanale YouTube Kurtyna Mały Kack - TUTAJ, na stronie www.nieszporypatriotyczne.pl oraz na profilu FB @StowarzyszenieKACK.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama